لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۸

جانگرای: طرح آشتی ملی تابوامبکی جلوی خشونتهای خونین زیمبابوه را نمی گیرد


پس از آن که سران سازمان وحدت آفریقا در شرم الشیخ طرح پیشنهادی تابوامبکی مبنی بر تشکیل دولت آشتی ملی زیمبابوه را به تصویب رساند، رهبر جنبش تغییرات دمکراتیک، حزب عمده مخالف موگابه، با نارسا خواندن این طرح گفت، این طرح نمی تواند جلوی خشونتهای خونین در زیمبابوه را بگیرد.

مورگان جانگرای که در خانه اش در حراره پایتخت زیمبابوه با رسانه ها گفتگو می کرد، گفت، طرح پیشنهادی سازمان وحدت آفریقا نمی تواند از خشونتهای خونین پیش رو در زیمبابوه جلوگیری کند، چرا که خشونتهای خونین علیه مخالفان ادامه دارد و حتی پس از رای گیری شرم آورهفته گذشته، ۹ تن دیگر از هواداران این جنبش کشته، و صدها تن به زور ناچار به ترک خانه و کاشانه خود شده اند.

مورگان جانگرای به اتکای درخواست شمار زیادی از رهبران، روشنفکران و برندگان صلح نوبل آفریقایی که خواهان برگزاری دوباره انتخابات زیمبابوه در فضایی آرام و با نظارت ناظران جهانی شده بودند، افزود، پیشنهاد سازمان وحدت آفریقا رای گیری یکجانبه موگابه را نامشروع نخوانده است، هرچند بیشتر رهبران آفریقایی از پذیرش او به عنوان رئیس جمهوری زیمبابوه سرباز زده اند. این پیشنهاد در نهايت بی آن که جنبش تغییرات دمکراتیک را بعنوان برنده انتخابات زیمبابوه به رسمیت شناخته باشد، خواهان روی کارآمدن یک دولت آشتی ملی در زیمبابوه است. در حالی که اگر در نظر دارد پیشنهاد فراگیری باشد، باید برنده انتخابات را به عنوان دولت قانونی زیمبابوه به رسمیت بشناسد. در یک کلام، دولت آشتی ملی خواسته های مردم زیمبابوه را در نظر نگرفته است.

جانگرای تداوم ارعاب، آدم ربایی و کشتار مخالفان به دست شبه نظامیان موگابه در زیمبابوه را که به امری روزمره در کشورش تبدیل شده، عامل اصلی بی ثمربودن هرگونه آشتی ملی دانسته، و افزود، موقعیت کنونی در زیمبابوه آماده مذاکره نیست. زمانی گفتگوها ثمربخش خواهند بود که حزب حاکم زانو دست از خشونتهای خونین برداشته، به پیگرد و آزار رهبران و اعضای جنبش تغییرات دمکراتیک پایان داده، همه زندانیان سیاسی را آزاد، فعالیت شبه نظامیان را متوقف، محلهای اختفا و شکنجه مخالفان را تعطیل و سازمانهای امنیتی را وادارد تا از بازجویی از مخالفان دست بکشند. در آن صورت می توان گفت فضایی آرام و مطلوب برای آشتی فراهم خواهد شد.

او همچنین، با ابراز ناخشنودی از حمایت بی دریغ تابو امبکی از رابرت موگابه، گفت، طرح آشتی ملی زمانی موثر خواهد افتاد که نماینده ای از سازمان وحدت آفریقا نیز شریک مدیریت تابوامبکی در روند آشتی ملی زیمبابوه شود.

پیشنهاد سازمان وحدت آفریقا با واکنشهایی متفاوتی در جهان روبرو شد. شورای امنیت سازمان ملل در حال بررسی طرح پیشنهادی ایالات متحده مبنی بر اعمال بیشتر تحریمها علیه دولت موگابه است و سخنگوی کاخ سفید نیز رسماً اعلام کرد هرگونه حکومتی به رهبری موگابه را در زیمبابوه به رسمیت نمی شناسد و خواهان تصویب هرچه سریعتر تحریمهای تازه ای از سوی شورای امنیت است.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا نیز همراه با اتحادیه اروپا، تشکیل دولت آشتی ملی به رهبری موگابه را غیرقابل پذیرش دانست.

XS
SM
MD
LG