لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۲

آمريکا: از گفت و گوی پاکستان با رهبران قبیله ای پشتیبانی می کنيم، نه با طالبان


یک دیپلمات ارشد آمريکائی می گوید واشنگتن از گفت و گوی پاکستان با رهبران قبیله ای پشتیبانی می کند، اما مذاکره با فرمانده ارشد طالبان در کشور را تایید نمی کند.

ریچارد باوچر مدیر کل وزارت امور خارجه آمريکا امروز (چهارشنبه) در اسلام آباد گفت ایالات متحده با دادن امتیاز به ستیزه گرانی مانند بیت الله محسود موافق نیست.

دولت پاکستان در اوائل سال میلادی جاری مذاکرات سطح پایین با محسود را آغاز کرد، اما او گفتگوها را به دلیل عملیات نظامی پاکستان در ناحیه خیبر، در شمال غربی کشور، متوقف ساخت.

باوچر گفت ایالات متحده از عملیات برای بیرون راندن ستیزه گران از منطقه قبیله ای بی قانون استقبال می کند.

او همچنین پاکستان و افغانستان را به هماهنگ ساختن بیشتر کوشش های ضد تروریستی فراخواند و گفت دو دولت باید برای کنترل افزایش فعالیت های ستیزه گران، دامنه اقتدار خود را در مناطق مرزی گسترش دهند.

باوچر در دیدارهایش با مقامات دولت و سیاستمداران پاکستانی همچنین در باره مسائل سیاسی که کشور با آنها روبرو است صحبت کرد. او این انتفاد را که آمريکا از دولت جدید پاکستان راضی نیست و واشنگتن هنوز ار پرویز مشرف رییس جمهوری، حتی هرچند منزوی تر شده است، حمایت می کند رد کرد، و گفت در حال حاضر پرزیدنت مشرف مساله اصلی نیست، و افزود بمب اندازی های انتحاری، افزایش قیمت مواد غذایی و قطع برق مشکلاتی هستند که در برابر پاکستان قرار دارند.

در این میان، مقامات پاکستانی امروز گفتند آنها در این هفته ۵۲ ستیزه گر را در منطقه خیبر دستگیر کرده اند. این منطقه در نزدیکی شهر پیشاور قرار دارد و یک راه تدارکاتی برای نیروهای آمريکائی و ناتو در افغانستان تلقی می شود.

مقامات امنیتی می گویند امروز با اصابت موشکی که از افغانستان پرتاب شده بود، دو تن در نزدیکی یک پاسگاه مرزی در باجور، شمال خیبر، کشته شدند. هنوز روشن نیست که آیا موشک را ستیزه گران طالبان شلیک کردند یا نیروهای بین المللی که با آنها می جنگند.

XS
SM
MD
LG