لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۴

باوچر: میزان قاچاق مواد مخدر در جنوب افغانستان روز بروز کاهش می يابد


باوچر: میزان قاچاق مواد مخدر در جنوب افغانستان روز بروز کاهش می يابد
باوچر: میزان قاچاق مواد مخدر در جنوب افغانستان روز بروز کاهش می يابد

ریچارد باوچر، مدیر کل وزارت امور خارجه آمريکا می گوید : امنیت و حسن اداره امور در کاهش تجارت غیر قانونی مواد مخدر در افغانستان تاثیر می گذارد و تفاوت زیادی بوجود می آورد. او یادآور می شود در بسیاری از مناطق در شمال و شرق کشور، با کمک والی های پرتوان، ما قادر شده ایم برشمار ولایت هایی که دیگر خشخاش در آنها کشت نمی شود، بیافزائیم. بگفته آقای باوچر، میزان قاچاق مواد مخدر در جنوب افغانستان، منطقه ای که با شورش ارتباط دارد و یکدیگر را تغذیه می کنند، روز بروز کمتر می شود.

تاثیر قاچاق مواد مخدر در افغانستان مقوله ای عمده در کنفرانس اخیر اعانه دهندگان بین المللی در پاریس بود. کسانی که در صنعت مواد مخدر درگیر هستند، با هر موفقیتی در تقویت مشروعیت دولت یا ثبات کشور مخالف هستند. دولت افغانستان در گزارش استراتژی توسعه ملی افغانستان ، که در کانون بحث های کنفرانس پاریس قرار داشت ، گفت: آنها هزینه های فعالیت های تروریستی را تامین می کنند و به فساد دامن می زنند.

بر اساس گزارش دفتر بررسی مواد مخدر و بزهکاری وابسته به سازمان ملل متحد، هفتاد درصد خشخاش افغانستان، در پنج ایالت جنوبی کشور کشت می شود، محصولی که بخش بزرگی از هروئین و دیگر مواد مخدری را که به اروپا، خاورمیانه و آسیا سرازیر است، تولید می کند.

بنا به این گزارش ، کنترل تجارت تریاک در جنوب افغانستان روز بروز بیشتر در در کنترل قاچاقچیان و زمینداران ثروتمندی قرار می گیرد که در بهره برداری از ادامه ناامنی با طالبان شریک شده اند. تخمین زده می شود که آنها در سال ۲۰۰۷ دو میلیارد و هشتصد میلیون دلار پول بدست آوردند، در حالی که میانگین دستمزد یک خشخاش کار در افغانستان سیصد و سه دلار در سال است.

طرح جدید توسعه افغانستان بر استراتژی مبارزه با مواد مخدر که در سال ۲۰۰۶ تهیه شد استوار است و بیشتر مسئولیت ها را به والیان محلی منتقل می کند. این طرح همچنین قاچاق مواد مخدر را از طریق کوشش برای بهبود امنیت، تقویت سیستم قضائی ، و پیشبرد فرصت های اقتصادی جدید از راه آموزش، پرداخت وام به کسب و کارهای کوچک، و اجرای پروژه های بازسازی، حمله می گیرد.

آژانس آمريکائی توسعه بین المللی به تشویق بازگشت به کشاورزی تجارتی قانونی، با آموزش، توزیع بذر و کود، ترمیم جاده ها و بهبود سیستم های آبیاری ادامه می دهد. ایالات متحده به کشاورزان افغان برای کاشتن گیاهان موّلد غذا و تهیه بازار برای میوه، سبزی و دیگر محصولات قانونی کمک می کند. پایان گرفتن تجارت مواد مخدر در افغانستان، روندی دشوار و طولانی خواهد بود و ادامه تعهد مقامات و مردم افغانستان را ایجاب خواهد کرد. و ایالات متحده، بسهم خود برای کمک به آنها در آنجا حضور خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG