لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۹

اعتراض کنندگان دفاتر حزب حاکم مغولستان را به آتش کشيدند


رئس جمهوری مغولستان برقراری وضعیت فوق العاده چهار روزه ای را در پایتخت اعلام کرده است.

این فرمان در پی اعتراضات خشونت بار بر سر انتخابات پارلمانی روز یکشنبه صادر می شود و بر اساس آن در این دوره، که پس از نیمه شب چهارشنبه بوقت محلی آغاز می شود، برگزاری گردهمائی های عمومی در اولان باتور ممنوع خواهد بود.

پیشتر، در روز سه شنبه، معترضین خشمگین با پلیس بزدوخورد پرداختند و با متهم کردن حزب حاکم به تقلب در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه، دفاتر آنرا به آتش کشیدند.

نتایج نهائی انتخابات هنوز منتشر نشده است ، اما نتایج مقدماتی نشان می دهد حزب حاکم انقلابی مردم مغولستان بیش از ۴۰ کرسی از ۷۶ کرسی پارلمانی را تصاحب می کند.

معترضین ستاد حزب در اولان باتور را آتش زدند ، و آتش نشانان را از رسیدن به ساختمان مشتعل باز داشتند. پلیس با شلیک گلوله های لاستیکی و گاز اشک آور پاسخ داد.

رهبر حزب رقیب دمکرات مغولستان ، که پیش بینی می شود بیش از ۲۰ کرسی را برده است، می گوید حزب او نتایج رای گیری را قبول نخواهد کرد.

هر دو حزب در مبارزات انتخاباتی خود قول دادند از محل اجرای پروژه های بزرگ معدن. از جمله یک معدن عمده مس در صحرای گوبی ، پول نقد به هر مغولی پرداخت کنند.

حزب انقلابی مردم مغولستان بیشتر قرن گذشته بر مغولستان بعنوان یک کشور کمونیست تک حزبی حکومت کرده است، اما در دهه ۱۹۹٠ یک دمکراسی چند حزبی را برقرار ساخت و به انجام اصلاحات مبتنی بر بازار پرداخت.

XS
SM
MD
LG