لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۰

لغو تحريمهای تجارتی عليه کره شمالی و خروج از فهرست حاميان تروريست


لغو تحريمهای تجارتی عليه کره شمالی و خروج از فهرست حاميان تروريست
لغو تحريمهای تجارتی عليه کره شمالی و خروج از فهرست حاميان تروريست

کره شمالی اطلاعات مربوط به فعالیت های اتمی گذشته خود را به چین ارائه داده و برج خنک کننده رآکتور اتمی اصلی کشور را منهدم کرده است. در پاسخ، ایالات متحده تحریم های تجارتی عمده را لغو می کند و کره شمالی را از فهرست حامیان تروریست خارج می سازد. پرزیدنت جرج بوش این رویداد را "فرصتی برای کره شمالی " می نامد و می گوید :
**** اگر کره شمالی به گزینش های درست ادامه دهد، خواهد توانست همانند کاری که لیبی چند سال پیش انجام داد، مناسباتش را با جامعه بین المللی، ترمیم کند.

پرزیدنت بوش تاکید کرد کره شمالی نیاز دارد روند چند گامی را که در جریان گفت و گو با چین، کره جنوبی، روسیه، ایالات متحده و ژاپن - معروف به مذاکرات شش جانبه - با آن موافقت کرده است دنبال کند. اما آقای بوش به "دیپلماسی بین المللی قاطع" را در کمک به ترغیب رهبران کره شمالی به برداشتن گام های نهایی در جهت تبدیل شبه جزیره کره به یک منطقه عاری از جنگ افزار اتمی، اعتبار داد.

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا در یک کنفرانس خبری در پاسخ به این پرسش که آیا موفقیتی که در مورد برنامه اتمی کره شمالی بدست آمد می تواند بعنوان مدلی برای ایران نیز بکار رود، گفت :
**** نکته ای که کره شمالی و ایران در آن مشترک هستند این است که کوششی چند جانبه و بین المللی در کار بود تا به هر دو دولت فشار وارد آید سیاست ها و رویکردشان را تغییر دهند. این فشار بر کره شمالی کارگر شد، اما در مورد ایران چنین نبوده است.

رابرت گیتس یادآور می شود ایران پیشنهادهای متعددی از منافع و امتیازاتی که در صورت تعلیق فعالیت های غنی سازی اورانیوم به آن تعلق خواهد گرفت دریافت داشته است. چنین فعالیت هایی می تواند به تولید تسلیحات اتمی منجر شود.

شورای امنیت سازمان ملل متحد سه دور تحریم بر ایران، بدلیل خودداری از متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم وضع کرده است. گروه معروف به پنج بعلاوه یک - بریتانیا، چین ، فرانسه، آلمان، روسیه و ایالات متحده - در ماه ژوئن بسته بازنگری شده مشوق های جدیدی را به ابران، در صورت متوقف ساختن فعالیت های غنی سازی اورانیوم پیشنهاد کردند.

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا می گوید فشار چند جانبه، بشکل تحریم ها و مشوق ها، آنگونه که در مورد کره شمالی کار کرد، بر ایران تاثیر نداشته است. او اظهار امیدواری کرد تمام این فشارهای بین المللی هرچه زودتر تاثیر گذار شود.

پرزیدنت بوش می گوید مردم ایران باید بدانند که برای کشور آنها راه بهتری بسوی پیشرفت وجود دارد.
XS
SM
MD
LG