لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۶

واحد پول چین (يوان) رسما در بانک های محلی تایوان مورد معاملات ارزی قرار گرفت


واحد پول چین، رسما از امروز (دوشنبه) در بانک های محلی تایوان، مورد معاملات ارزی قرار گرفت، و راه را برای انجام پروازهای مستقیم آن جزیره به سرزمین اصلی هموار کرد.

از زمان جدايی جزیره تایوان از سرزمین اصلی، در سال ۱۹۴۹ میلادی، اجازه معامله یوان، واحد پول چین، تنها در مناطق محدودی در تايوان وجود داشت. هر چند بازار تایوان مخالف این محدویت ها بود.

هر یک یوان، برابر با ۴ دلار و ۵۵ سنت جدید تایوانی ست. و بر مبنای گزارش بانک مرکزی تایوان، که در هفته گذشته منتشر شد، هر ۲۰ هزار یوان، برابر با ۸۸ هزار دلار جدید تایوانی ست.

ونگ ون لانگ، مدیربخش خارجی بانک تجارت بین الملل در تایوان گفت، «ما اگر پول چینی تقلبی، تا ارزشی معادل زیر ۲۰۰ دلار آمریکایی دریافت کنیم، بانک ما آن را ضبط می کند، ولی اگر ارزش آن، بالاتر از ۲۰۰ دلار بود، آن را به پلیس گزارش می کنیم.»

به گفته مقامات بانکی تایوان، علت نرخ بالای یوان، در برابر دلار جدید تایوان، در هزینه های بانکی، در خرید پول چین است. آنها می گويند به مرور زمان که سیاحان چینی از سرزمین اصلی به این جا بيایند، بانک های بیشتری یوان را معامله می کنند، و اين امر به پایین آمدن هزینه های بانکی کمک می کند و به پایین آمدن نرخ این ارز می انجامد.

تقرییا ۴ میلیون تایوانی، هر سال به چین سفر می کنند. بر مبنای قرار داد جدید مابین چین و تایوان پیش بینی می شود ۳۰۰ هزار سیاح چینی نیز هر ساله به تایوان بروند.

نخستین پرواز مستقیم مابین جزیره تایوان و سرزمین اصلی قرار است از روز جمعه، چهاردهم تيرماه، آغاز به کار کند، و همچنین از 28 تيرماه چینی ها می توانند به تایوان سفر کنند.

XS
SM
MD
LG