لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۲

اسرائيل و حزب الله قرار است به تبادل اسرا بپردازند


دولت اسرائیل پنج زندانی لبنانی را با اجسداد دو سرباز آن کشور، که می گوید به دست مردان مسلح حزب الله کشته شده اند، مبادله می کند. طرح مبادله اجساد سربازان اسرائیلی که در جنگ سی و چهار روزه تابستان ۲۰۰۶ کشته شده اند با پنج لبنانی - که یکی از آنها از سال ۱۹۷۹ در زندان های اسرائیل به سر می برند - با میانجیگری آلمان به اجرا در می آید. حزب الله لبنان از رأی کابینه اسرائیل استقبال کرده است. این طرح پس از امضای رسمی حزب الله در هفته های آینده به اجرا در خواهد آمد.

کابینه اسرائیل، روز یکشنبه برای تصمیم گیری در مورد طرح مبادله جنازه های دو سرباز آن کشور با پنج زندانی لبنانی - به میانجیگری دولت آلمان - تشکیل جلسه داد. نخست وزیر اسرائیل گفته است شواهدی مبنی بر زنده بودن سربازان آن کشور در دست نیست. به رغم مخالفت برخی از وزیران، تصمیم کابینه، با ۲۲ رأی مثبت در برابر سه رأی منفی اتخاذ شد. بنا به این طرح، اسرائیل، جنازه های دو سرباز به نام های اهود گولواسر، و الداد رگف را - که در جنگ ۳۴ روزه تابستان ۲۰۰۶ علیه حزب الله لبنان به اسارت گرفته شدند، و گمان می رود کشته شده باشند - با پنج لبنانی، که سال هاست در اسرائیل زندانی اند، معاوضه می کند. یکی از این 5 نفر، سمیر قنطار، از چریک های مسلح حزب الله لبنان است، که سال ۱۹۷۹ - در ۱۶ سالگی، به جرم قتل یک خانواده اسرائیلی به سی سال حبس محکوم شد. این طولانی ترین زمانی است که یک لبنانی در زندان های اسرائیل به سر برده است.

یولی تمیر، وزیر آموزش اسرائیل که در جلسه هیأت وزیران حضور داشت، گفت، تصمیم اعضای کابینه چندان آسان نبود. چرا سمیر قنطار کودک خردسال و پدرشان را به قتل رسانده است. وی افزود اما «نهایتاً ما در برابر خانواده هایی که چشم انتظار بازگشت فرزندان شان هستند احساس مسئولیت می کنیم؛ و باید سربازانمان را به کشور بازگردانیم.»

اعلام نتیجه رأی گیری کابینه، خرسندی خانواده های سربازان اسرائیلی را به دنبال داشت. اومری آونی، پدر همسر سرباز اسرائیلی اهود گولواسر، تصمیم کابینه را شجاعانه خواند. و اوفر رگف، برادر الداد رگف دیگر سرباز اسیر حزب الله لبنان گفت، «تا زمانی که خبری از اسیران مان دریافت نکنیم، همچنان امید داریم که معجزه ای بشود و الداد و اهود - یا دستکم یکی از آنها - زنده به کشور بازگردد.»

مارک رگف سخنگوی دولت اسرائیل می گوید بازگرداندن سربازانی که به وطن خدمت کرده اند، وظیفه اخلاقی ماست.

تصمیم کابینه اسرائیل، تیتر درشت روزنامه های امروز لبنان بود. مردم بیروت از این تصمیم، که منجر به بازگشت زندانیان آن کشور از اسرائیل می شود، ابراز خوشنودی کردند.

در آستانه آزادی سمیر قنطار، جمعی از فعالان چپگرای لبنان، و اعضای حزب دموکرات، برای وی مراسمی برپا کردند. بسام قنطار، برادر سمیر قنطار از این که پس از ۲۹ سال برادرش به نزد خانواده باز می گردد اظهار خوشحالی کرد.

XS
SM
MD
LG