لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۷

رئیس جمهوری چین بابت همدردی آمريکا با زمين لرزه سچوآن قدر دانی کرد


مقامات ارشد چین امروز از بابت کمکهای آمریکا پس از زمین لرزه مهیبی که ماه گذشته در استان سچوآن رخ داد و حدود ۷۰ هزار تلفات برجای گذاشت، قدردانی کردند.

هوجین تائو، رئیس جمهوری چین، در ملاقات با وزیر خارجه آمریکا از اینکه پرزیدنت بوش و بانوی اول آمریکا کتاب تسلیت در سفارت چین در واشنگتن برای قربانیان زمین لرزه را امضا کرده بودند، سپاسگزاری کرد.

رایس جهت گفتگو در مورد تقویت روابط واشنگتن-پکن در چین بسر می برد. وی از اهمیت روابط خود و سازنده میان دو دولت سخن گفت اما روابط میان دو ملت را اساس این روابط در آینده توصیف کرد.

پیش از آن، رایس با ون جيابائو، نخست وزیر چين، ملاقات کرده بود. در آن ملاقات نخست وزیر چين نیز گفت از اینکه دیده بود اولین گروه امداد رسان در استان زلزله زده آمریکائی بود، تحت تأثیر واقع شده بود. یکشنبه، رایس از مناطق زلزله زده ای که بیشترین آسیب را در حادثه ۲۳ ارديبهشت دیده بودند، دیدن کرد.

وزیر خارجه آمریکا، چین را با برمه مقایسه کرد و از اینکه پکن کمهای بین المللی را پذیرفت تقدیر کرد، در حالیکه زمان توفان نرگس در برمه دولت نظامی این کشور برای دریافت چنین کمکهائی اشکال تراشی کرد.

تحولات در برنامه اتمی کره شمالی، وقایع زیمبابوه، و وضعيت پرونده اتمی جمهوری اسلامی ایران نیز در گفتگوهای رایس و مقامات چین مطرح شدند.

در خصوص زیمبابوه، رایس در دیدار با همتای چینی خود خواهان تحریمهای بیشتری شد. چین هنوز به دولت زیمبابوه نسبت به تحولات انتخاباتی اعتراضی نکرده است. رایس ضمناً از شورای امنیت سازمان ملل خواست که به وضعیت بحران سياسی زيمبابوه رسیدگی کند.

کریستوفر هیل، مدیر کل اداره آسیای وزارت امور خارجه آمریکا، همراه رایس در سفر به چین بود. آقای هیل سفر خانم رایس به ژاپن، کره جنوبی و چین را عالی توصیف کرد و در مورد حضور خود در پکن گفت که صرفاً برای گفتگو با همتای مذاکره کننده خود در مذاکرات ۶ جانبه درپکن بود تا روند مذاکرات برچیدن برنامه اتمی کره شمالی و زمان دور بعدی مذاکرات را بررسی کنند.

در سئول، یک سخنگوی وزارت امور خارجه کره جنوبی، نیز تأئید کرد که هنوز تاریخ دور بعدی مذاکرات تعیین نگردیده اما همه نمایندگان معتقدند باید هر چه زودتر این امر صورت گیرد. با انتشار گزارش رسیدن کمکهای غذائی آمریکا به کره شمالی، سخنگوی وزیر اتحاد دو کره، در سئول، گفت که پیونگ یانگ هنوز به آمادگی سئول که مایل است ۵۰ تن ذرت به آنکشور ارسال دارد، پاسخ نداده است.

XS
SM
MD
LG