لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۲

فرماندهان نظامی آمريکا و اسرائيل وضعيت اتمی ايران را بررسی کردند


در ايران، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب گفته است تهران حمله ای عليه خود را با ضربات موشکی به اسرائيل و کنترل راه اصلی خروج نفت از خليج فارس پاسخ ميدهد.

سرلشکر محمد علی جعفری اين هشدار را روز شنبه در نشريه محافظه کار جام جم مطرح ساخت. وی به اين نشريه گفت اسرائيل درون برد موشک های جمهوری اسلامی ايران قرار دارد، و افزود تاخيری که ناشی از حمله به تاسيسات اتمی ايران باشد، کوتاه مدت خواهد بود

. اين سرلشکر پاسدار گفت جمهوری اسلامی ايران، اگر به آن حمله شود، تنگه هرمز را می بندد، که يک راه خروجی استراتژيک برای تانکرها از خليج فارس است.

وی همچنين گفت ممکن است متحدان جمهوری اسلامی ايران نيز اقداماتی تلافی جويانه انجام دهند، که گروه ستيزه گر حزب الله مستقر در لبنان، و گروه ستيزه گر فلسطينی حماس از جمله آنهاست.

فرمانده سپاه پاسداران اين نظرات را يک هفته پس از آن مطرح ساخت که گزارش يک روزنامه آمريکائی از انجام يک مانور نظامی اسرائيل در حمله ای فرضی به تاسيسات اتمی جمهوری اسلامی ايران حکايت داشت. نيويورک تايمز اظهارات مقامات آمريکائی را نقل کرد که گفته بودند اسرائيل اين مانور را با استفاده از بيش از صد جت جنگنده اوايل ماه بر فراز مديترانه و يونان انجام داد. مقامات اسرائيلی از اظهار نظر در باره گزارش خودداری ميکنند.

در همين حال ارتش اسرائيل ميگويد ادميرال مايک مولن ، رئيس ستاد مشترک نيروهای مسلح آمريکا روز شنبه در اسرائيل با مقامات دفاعی آن کشور در باره موقعيت اتمی جمهوری اسلامی ايران، و مسائل ديگر گفتگو و تبادل نظر کرده است.

مقامات ميگويند ادميرال مولن با اهود براک وزير دفاع، و ژنرال گبی اشکناس رئيس ستاد ارتش اسرائيل ملاقات داشت.

XS
SM
MD
LG