لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۶

رايس ميگويد کره شمالی بايد به تعهد کنار گذاشتن برنامه تسليحات اتمی عمل کند


کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا ميگويد انتظار دارد کره شمالی به تعهداتش برای کنار گذاشتن برنامه تسليحات اتمی در چارچوب توافق شش کشوری راجع به خلع سلاح عمل کند.

خانم رايس اين نظر را امروز، شنبه، در سئول، پس از مذاکراتی که با يو ميونگ هاون وزير امورخارجه کره جنوبی داست، مطرح ساخت. اين مذاکرات دوجانبه يک روز پس از آن انجام گرفت که کره شمالی برج خنک کننده رآکتور اصلی اتمی يون بيونگ را در اقدامی نمادين، منهدم کرد. کره شمالی روز پنجشنبه نيز پس از ماهها گفتگو، سرانجام اظهارنامه راجع به برنامه اتمی اش را به چين تسليم کرده بود.

جنجال ناشی از واردات گوشت گاو از آمريکا به کره جنوبی، در حاشيه مذاکرات امروز، خونمائی ميکرد. گروهی کوچک از معترضين با جمع شدن در مقابل وزارت امورخارجه تصميم اخير سئول در باره لغو منع گوشت گاو وارداتی از آمريکا را تقبيح و محکوم کردند. اين تصميم موجب اعتراض هائی خيابانی در سطحی گسترده شد، که نگرانی راجع به بيماری جنون گاوی عامل آن است.

خانم رايس امروز در گفتگوئی با خبرنگاران در راه سفر به سئول بر ضوابط ناظر بر سالم بودن گوشت گاو در آمريکا تاکيد گذاشت. خانم رايس همچنين ابراز اميدواری کرد که مردم کره جنوبی تضمين های عرضه شده توسط واشنگتن و نيز دولت کره جنوبی را در باره گوشت گاو وارداتی از آمريکا بپذيرند.

XS
SM
MD
LG