لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۳

آمريکا قطعنامه تقبيح نحوه برگزاری انتخابات زيمبابوه را به سازمان ملل می برد


آمريکا در نظر دارد قطعنامه ای را به سازمان ملل متحد پيشنهاد کند که حاوی پيامی قاطع برای رابرت موگابه رئيس جمهوری زيمبابوه باشد، ضمن آنکه وی را به رهبری عمليات ارعاب در آستانه انتخابات مرحله دوم رياست جمهوری نيز متهم کرده است.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا امروز، شنبه، گفت قطعنامه ممکن است روز دوشنبه عرضه شود.

در همين حال شورای امنيت سازمان ملل متحد گرچه از نبود شرايط برگزاری انتخاباتی آزاد و منصفانه در زيمبابوه سخن ميگويد ، اما آنگونه که بعضی اعضای شورا ميخواستند رای گيری جمعه را غير قانونی توصيف نکرده است.

آقای موگابه پيروزی خود را تضمين شده ميداند زيرا وی پس از کناره گيری هفته گذشته مورگان چانگرای رهبر اپوزيسيون، تنها کانديدای انتخابات بود. آقای چانگرای گفته بود خشونت عليه حاميانش انتخابات را غير ممکن ساخته است.

روزنامه دولتی هرالد ميگويد حضور بی سابقه انبوه رای دهندگان در انتخابات روز جمعه سيلی به صورت منتقدانی بود که رای گيری را ابزاری برای حفظ آقای موگابه در قدرت توصيف کرده بودند. اما شاهدان از حضور کمرنگ رای دهندگان خبر داده اند که ناشی از تحريم انتخابات توسط اپوزيسيون بود.

اتحاديه اروپا و آمريکا رای گيری در انتخابات مرحله دوم رياست جمهوری زيمبابوه را قلابی و فاقد حقانيت خوانده اند.

جين پينگ، مقام ارشد در اتحاديه آفريقا ميگويد اطمينان دارد که مشکل زيمبابوه را می توان از طريِقی درست حل و فصل کرد. وزيران امورخارجه اتحاديه آفريقا در جلسه روز جمعه خود در مصر پيشنهاد تقسيم قدرت در زيمبابوه را بررسی کردند. با اينحال همين وزيران از اختلاف نظری شديد بر سر اين پيشنهاد در ميان خود خبر داده اند.

آقای چانگرای در رای گيری مرحله اول که روز بيست و نهم مارس انجام گرفت آقای موگابه را شکست داد اما نتايج انتخابات حاکی از آن بود که وی نتوانسته است اکثريت لازم را برای اجتناب از رقابت در مرحله دوم کسب کند.

آقای موگابه از بيست و هشت سال پيش که زيمبابوه از بريتانيا استقلال گرفت بر آن کشور حکومت ميکند.

XS
SM
MD
LG