لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۸

باراک اوباما می گويد از اروپا و خاورميانه ديدار خواهد کرد


باراک اوباما، که انتظار می رود از سوی حزب دمکرات بعنوان نامزد رياست جمهوری امريکا برگزيده شود، روز شنبه گفت پيش از انتخابات نوامبر از کشورهای متحد ايالات متحده در خاورميانه و در اروپا ديدن خواهد کرد.

اوباما اين ديدارها را « فرصتی مهم برای ارزيابی وضع درکشورهايی که برای امنيت امريکا حياتی هستند» توصيف کرد و گفت قصد دارد در ملاقات با رهبران فرانسه، آلمان، بريتانيا، اردن و اسرائيل در باره تروريسم، گسترش تسليحات اتمی و تغيير آب و هوا گفت و گو کند و در در باره چالش های مشترک با برخی از « نزديکترين دوستان و متحدان» ايالات متحده به رايزنی بنشيند.

در بيانيه به زمان سفر اوباما اشاره نمی شود، اما خبرگزاری فرانسه می گويد احتمالا در تابستان پيش از آن که مبارزات انتخاباتی بين او و جان مک کين کانديدای جمهوريخواه شدت بگيرد انجام خواهد گرفت.

اوباما در اوائل ژوئن اعلام کرد که پيش از انتخابات بعنوان بخشی از يک هيات کنگره امريکا از عراق و افغانستان ديدن خواهد کرد. اما در بيانيه روز شنبه از اين دو کشور نام برده نشده است.

در گزارش خبرگزاری فرانسه گفته می شود اوباما در سفر به اروپا از آلمان، فرانسه و بريتانيا ، ديدن خواهد کرد، سه کشوری که از کوشش های ايالات متحده برای ناچار ساختن ايران به متوقف ساختن فعاليت غنی سازی اورانيوم پشتيبانی کرده اند.

XS
SM
MD
LG