لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۹

حمله نيروهای امنيتی پاکستان به مواضع شبه نظاميان طرفدار طالبان


نيروهای امنيتی پاکستان عليه ستيزه گران طرفدار طالبان در منطقه ناآرام شمال غربی کشور دست به حمله زده، و موجب شده اند يک فرمانده ارشد طالبان مذاکرات صلح با دولت را موقتا متوقف کند.

رييس پليس ايالت سرحد شمال غربی می گويد اعضای سپاه شبه نظامی سرحد روز شنبه هنگامی که برای خالی کردن مخفی گاه های ستيزه گران در ناحيه خيبر گلوله های خمپاره شليک کردند، با مقاومت عمده ای روبرو نشدند.

دولت حمله را در پی افزايش تعداد ستيزه گران وفادار به يک رهبر اسلامگرای محلی در نزديکی شهر پيشاور آغاز کرد.

پيشتر، در اوائل ماه، جنگجويان مظنون طالبان ١٦ مسيحی را از پيشاور ربودند، و گزارش می رسد که ستيزه گران صاحبان فروشگاه های صفحات و ويديوهای موسيقی را تهديد کرده اند.

زمانی کوتاه پس از آغاز عمليات روز شنبه، بيت الله محسود فرمانده طالبان در پاکستان تعليق مذاکرات را اعلام کرد و گفت تا حمله پايان نگيرد ازسر گرفته نخواهد شد.

مقامات می گويند مقررات منع آمد و شد در ناحيه « بارا» در نزديکی پيشاور به اجرا در آمده و برخی از جاده ها در منطقه خيبر بسته شده اند. بيمارستان های محلی نيز به حال آماده باش در آمده اند.

پيشاور، شهری با سه ميليون جمعيت، در فاصله دو ساعتی اسلام آباد، پايتخت پاکستان، و نيز در حومه گذرگاه خيبر قرار دارد. اين گذرگاه يک مسير عمده تدارکانی برای نيروهای آمريکا و ناتو در افغانستان تلقی می شود.

دولت جديد پاکستان، پس از در دست گرفتن قدرت در اوائل سال ميلادی جاري، مذاکرات سطح پائين با ستيزه گران طرفدار طالبان را آغاز کرد.

ايالات متحده از اين سياست انتقاد کرده است و می گويد مذاکرات نتوانسته است حملات ستيزه گران در افغانستان و پاکستان را متوقف سازد.

XS
SM
MD
LG