لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۳

موگابه در انتخابات تک کانديدائی رياست جمهوری زيمبابوه با خود رقابت ميکند


شاهدان در زيمبابوه از حضور کمرنگ رای دهندگان در حوزه های رای گيری در انتخابات مرحله دوم رياست جمهوری خبر ميدهند که رابرت موگابه رئييس جمهوری فعلی تنها کانديدای آن بود.

مورگان چانگرای رهبر اپوزيسيون اوايل هفته از رقابت کنار کشيد و گفت خشونت عليه حاميانش انتخابات را غير ممکن ساخته است. وی از حاميانش خواستار تحريم انتخابات شده بود اما در عين حال به آنان توصيه کرد اگر فکر ميکنند چنين اقدامی جانشان را به خطر می اندازد، از دادن رای خودداری نکنند.

خبرنگاران در هراره ميگويند شبه نظاميان طرفدار آقای موگابه برای کشيدن رای دهندگان به حوزه های رای گيری از شيوه تهديد استفاده ميکنند. شبه نظاميان گفته بودند کسانی را که دستشان فاقد مرکب معرف رای دادن باشد کتک می زنند.

خبرنگاران ميگويند بعضی از حوزه های رای گيری شلوغ و بعضی ديگر تقريبا خالی است.

آقای موگابه هنگام رای دادن به خبرنگاران گفت خوش بين است، و نظر ديگری ابراز نکرد.

اين رئيس جمهوری هشتاد و چهارساله توصيه های رهبران غرب و همقطاران آفريقائی خود را که در واکنش به خشونت خواستار به تعويق انداختن انتخابات شده بودند، رد کرده است.

اپوزيسيون موسوم به جنبش اصلاحات دمکراتيک ميگويد هشتاد و شش نفر از حاميانش در جريان آنچه که عمليات ارعابی حزب حاکم توصيف ميکند کشته و صدها نفر ديگر مجروح شده اند.

گروههای مدافع حقوق بشر و جيمز مک گی سفير آمريکا نيز از خشونت حزب حاکم خبر داده اند.

آقای موگابه و متحدانش اتهامات را رد ميکنند و متقابلا اپوزيسيون را عامل خشونت دانسته اند

. آقای چانگرای در مرحله اول انتخابات، که روز بيست و نهم مارس انجام گرفت، آقای موگابه را شکست داد، اما نتايج رای گيری نشان داد که وی اکثريت لازم برای اجتناب از برگزاری مرحله دوم را کسب نکرده است.

XS
SM
MD
LG