لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۱

ديدار کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از پاکستان


یک مقام ارشد سازمان ملل متحد از پاکستان خواسته است در حالی که صلح با ستیزه گران طالبان را دنبال می کند، حفاظت از حقوق بشر را مسلم سازد.

لوئیس آربور، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد این موضوع را روز جمعه در اسلام آباد در جریان دیداری از پاکستان عنوان کرد و گفت : قراردادهای صلح اقتدار دولت در مناطقی را که در کنترل طالبان قرار دارند ضعیف می کند، و زنان، بویژه دختران را آسیب پذیر باقی می گذارد.

آربور با پرویز مشرف رئیس جمهوری و یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان ملاقات کرد.

در روزهای اخیر، ستیزه گران چندین مدرسه دخترانه را در منطقه ناآرام دره سوات، در شمال غربی پاکستان آتش زده اند.

ستیزه گران طالبان پاکستانی همچنین دو افغان را که به گفته آنها برای نیروهای آمریکائی جاسوسی می کردند، اعدام کردند. ستیزه گران روز جمعه در منطقه باجور در نزدیکی مرز افغانستان، در برابر جمعیتی بیش از پنجهزار نفر، یک مرد را گردن زدند و مرد دیگری را به گلوله بستند. در جریان تیراندازی هایی که به نشانه شادی پس از اعدام ها صورت گرفت، دو تن کشته شدند.

ستیزه گران طالبان به جمعیت گفتند دو مرد اطلاعاتی در اختیار نیروهای امریکائی گذاشتند که موجب شد آنها به یک حمله هوائی در باجور در ماه مه دست بزنند، در آن واقعه ۱۴ تن کشته شدند.

آربور همچنین نسبت به نقض حقوق بشر در عملیات ضد تروریستی دولت - از جمله صدها مورد حل ناشده مفقود شدن افراد - ابراز نگرانی کرد.

در موضوعی دیگر، آربور از دولت پاکستان خواست بحران قوه قضاییه کشور را بسرعت حل کنند و قضات برکنار شده را به سمت هایشان باز گرداند.
XS
SM
MD
LG