لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۳

مسدود کردن حساب ها و دارائی های بانک ملی ايران و ممنوعیت مسافرت مقامات


مسدود کردن حساب ها و دارائی های بانک ملی ايران و ممنوعیت مسافرت مقامات
مسدود کردن حساب ها و دارائی های بانک ملی ايران و ممنوعیت مسافرت مقامات

ایران تصمیم اتحادیه اروپا به وضع تحریم های جدید بدلیل ادامه فعالیت های اتمی اش را محکوم کرده است. مسدود کردن حساب ها و دارائی های بانک ملی، بزرگترین بانک ایران، و ممنوعیت مسافرت کسانی که روی برنامه اتمی ایران کار می کنند، از جمله تحریم های جدید است. اقدام اتحادیه اروپا در پی برقراری سه دور تحریم های افتصادی از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد صورت می گیرد. خودداری ایران از انجام درخواست های شورای امنیت برای متوقف ساختن غنی سازی و پردازش اورانیوم، دلیل وضع هر دو تحریم بوده است .

محمد علی حسینی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در بیانیه ای اقدامات اتحادیه اروپا را با توجه به بسته بازنگری شده مشوق هایی که اخیرا بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و ایالات متحده -- معروف به گروه ۱+۵ -- به ایران پیشنهاد کردند " غیرقانونی و مغایر" نامید. این بسته مزایای سیاسی و اقتصادی، از جمله کمک به توسعه نیروی اتمی غیر نظامی را، در صورتی که ایران فعالیت های غنی سازی و پردازش اورانیوم را متوقف کند، شامل می شود.

اما در کوشش برای ترغیب دولت ایران به رها کردن جاه طلبی های تسلیحات اتمی از طریق وارد آورن فشار و پیشنهاد مشوق ها، نکته ای غیر قانونی یا مغایر وجود ندارد. کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا می گوید چنین رویکردی، دیپلماسی نامیده می شود و اضافه می کند:
***** دیپلماسی مترادف مذاکره نیست. بمعنای فراهم آوردن انگیزه ها و بازدارنده هایی است که روشن می سازد کشورهایی که رفتارشان را تغییر دهند، با تغییراتی در رفتار ما روبرو خواهند شد.

خانم رایس می گوید : ایالات متحده دشمنان دائمی ندارد. ایران با یک گزینش استراتژیک روبرو است: به مخالفت با درخواست های مشروع جهان ادامه دهد و انزوای خود را عمیقتر کند، یا رابطه ای بهتر بر اساس گسترش تجارت، مبادلات دو جانبه و همکاری، با جامعه بین المللی برقرار سازد.
XS
SM
MD
LG