لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۶

فرانسه ونشست دول حاشیه مدیترانه


با نزدیک شدن سیزدهم ژوئیه و نشست دول حاشیه مدیترانه، که قرار است ضمن آن بر پائی اتحادیه مدیترانه شکل گرفته، و قوانین کار برنامه ریزی شود ، تلاش کنونی فرانسه، افزون برکارهای حقوقی و یا برنامه ریزی ها ، حاضر ساختن روسا و نمایندگان دولی است که الزاما با یکدیگر سر سازگاری ندارند، و یا هم عقیده نیستند . تا این لحظه قدرمسلم آقایان حسنی مبارک، رئيس جمهوری مصر، بشار اسد، رئيس جمهوری سوريه، ، محمود عباس، رئيس خودمختاری فلسطينی، بن علی، رئيس جمهوری تونس ،شیمون پرز، رئيس جمهوری اسرائيل و ملک محمد ششم پادشاه مراکش در این نشست شرکت خواهند داشت، و دول لبنان ، آلبانی ، کرواسی ، بوسنی ، مونته نگرو و موریتانی نمایندگانی را به این نشست خواهند فرستاد . دو رئیس جمهر ترکیه و الجزاير و همینطور ملک عبدالله پادشاه اردن هنوز پاسخ قطعی نداده اند و بالاخره ممکن است سرهنگ قذافی غایب این نشست باشد، مگر درعملی پیش بینی نشده وی درآخرین لحظات خود را به پاریس ومحل برگزاری کنفرانس یعنی تالار گراند پاله برساند، که با تعمیرات جدید و چشمگیر به یکی از زیباترین بناهای پاریس تبدیل شده است.

بهر صورت در نیمه امروز بود که اعلام شد مشاور عالی الیزه آقای کلود گه نا برای دیدار با سرهنگ قذافی به لیبی رفته و همین امروز با وی دیدار کرده است .درهمین هفته آقای فرانسوا فی یون نخست وزیر فرانسه هم برای قانع ساختن آقای بوتفلیقه رئیس جمهورالجزاير به آن کشور رفت و گفته میشود اگر لازم باشد آقای سرکوزی هم برای قانع ساختن آقای بوتفلیقه شخصا باردیگر به الجزائرسفرمیکند.

منتقدین این نشست میگویند اتحاد مدیترانه میتواند به اتحاد عرب لطمه وارد کند، وکسانی نیز نظر کاملا ضد آن را دارند ومیگویند این اتحادیه به هیچ وجه استقلال اعضای آن را نشانه نمی گیر .

کشور دیگری که حضور رئیس جمهوری اش بحث بر انگیز شده سوریه است .آقای والری ژیسکار دستن که پنج دوره پیش رئیس جمهورفرانسه بود با آمدن آقای اسد به پاریس وخصوصا حضور وی در جایگاه مخصوص جشن انقلاب فرانسه در روز چهاردهم ژوئیه کاملا موافق است ولی در
عوض آقای ژاک شیراک با اين سفر آقای اسد و به ویژه بودنش در مراسم چهارده ژوئیه کاملا مخالف است . همین امروز آقای اسد در دیدارش با وزیر خارجه ایسلند گفت از نظر او اسرائیل باید به مرز چهارم ژوئن سال ۱۹۶۷ باز گردد . دیروز آقای فی یون نخست وزیر فرانسه اطهار داشت ما با دعوت از سوریه نمیدانیم تا چه حد در تلاش خود موفق خواهیم بود.

اطرافیان رئیس جمهور میگویند در روز چهاردهم ژوئیه ده ها میهمان حضور خواهند داشت و آقای بشار اسد هم یکی از آنها خواهد بود . و اما ترکیه هم این بد گمانی را دارد که آقای سر کوزی میخواهد با آوردن ترکیه به داخل این اتحادیه باعث شود که دیگر ترکیه به سادگی نتواند وارد اتحادیه اروپابشود.

XS
SM
MD
LG