لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۱

قیمت نفت حدود بشکه ای چهار دلار بالا رفت


قیمت نفت امروز (پنجشنبه) حدود بشکه ای چهار دلار بالا رفت. این افزایش پس از آن صورت گرفت که رییس سازمان کشورهای صادر کننده نفت گفت انتظار دارد در ماه های آینده بیش از بیست درصد بر قیمت ها افزوده شود.

خلیل شکیب، وزیر معدن و انرژی الجزایر، در مصاحبه ای با یک شبکه تلویزیونی فرانسوی گفت پیش بینی می کند قیمت نفت خام ظرف چند هفته آینده به بشکه ای ۱۵۰ تا ۱۷۰ دلار بالا برسد.

او ضعف دلار و بی ثباتی در خاورمیانه را از جمله عوامل بالا رفتن قیمت ها توصیف می کند، اما تجارت احتکاری را مسئول اکثر افزایش می داند. با این حال یاد آور می شود گمان نمی کند قیمت ها به بشکه ای ۲۰۰ دلار برسد.

خلیل می گوید اوپک آماده است به تقاضای اضافی برای نفت خام در آینده پاسخ دهد.

در بورس نیویورک، روز پنجشنبه قیمت نفت خام برای تحویل در ماه اوت تقریبا چهار دلار بالا رفت و به بشکه ای بیش از ۱۳۸ دلار رسید.

پیشتر، قیمت ها پس ازآن که اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده در گزارشی گفت موجودی نفت خام در امریکا در هفته گذشته افزایش یافت، اندکی پایین آمد.

در این میان، اداره اطلاعات انرژی امریکا پیش بینی کرد تقاضا برای سوخت های فسیلی، از جمله نفت، همچنان بالا خواهد بود و قیمت ها تا سال ۲۰۳۰ به بشکه ای ۱۸۶ دلار خواهد رسید.

با وجود این، در گزارش اخیر گروه تولید کنندگان پیش بینی می شود که تقاضا برای نفت، بدلیل اتکای فزاینده به سوخت های گیاهی و افزایش تولید کشورهایی که عضو اوپک نیستند، کاهش خواهد یافت.

برخی از اقتصاد دانان می گویند این ناهماهنگی در پیش بینی مهم است، زیرا بر میزان سرمایه گذاری اوپک در توسعه منابع نفتی جدید تاثير خواهد داشت.

گزارشی که در فایننشال تایمز منتشر شده حاکی است پیش بینی های اوپک ممکن است هم اینک تاثیر گذاشته باشد. در گزارش گفته می شود عربستان سعودی و برخی دیگر از کشورها هم اینک اجرای طرح هایی را برای افزایش ظرفیت تولید به تاخیر انداخته اند.

XS
SM
MD
LG