لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۱

پاکستان اتهام افغانستان مبنی بر دخالت آی اس آی در ترور نافرجام حامد کرزی را رد کرد


چودری احمد مختار وزير دفاع پاکستان روز پنجشنبه اتهام افغانستان را که سازمان اطلاعات و امنيت آن کشور - آی اس آی - در ترور نافرجام حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان دخالت داشت، رد کرد.

ديروز (چهارشنبه) يک مقام اداره اطلاعات و امنيت ملی افغانستان به خبرنگاران گفت شواهدی وجود دارد که نشان می دهد آی اس آی در آن حادثه درگير بود، او از جمله به مکالمات تلفنی مرتبط با حمله، که می توانست به پاکستان رديابی شود، اشاره کرد.

حامد کرزی در حمله روز ۲۷ آوريل به يک رژه نظامی در کابل آسيب نديد، اما سه تن کشته شدند.

محمد صديق، سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان، نيز اتهام را تکذيب کرد و گفت گزارش ها حاکی است که ترور نافرجام به نارسائی ها و کمبودهای گسترده اطلاعاتی و امنيتی در افغانستان ارتباط داشت.

در اين ميان، در نزديکی مرز افغانستان، ستيزه گران مظنون هتلی را در تنها پيست اسکی پاکستان به آتش کشيدند. وافق خان، رئيس پليس می گويد ستيزه گران امروز به زور وارد هتل دولتی در پيست «مالام جابا» شدند و آنرا آتش زدند.خان اضافه می کند ستيزه گران همچنين سه نفر، از جمله خويشاوندان يک سياستمدار محلی را در ناحيه ديگری در سوات کشتند. آنها در دو روز گذشته نيز چندين مدرسه دخترانه را در منطقه منفجر کردند. در مورد تلفات گزارشی نرسيده است.

خشونت های روز پنجشنبه پس از آن روی می دهد که مقامات ايالت سرحد شمال غربی پاکستان ماه پيش يک قرار داد صلح با ستيزه گران طرفدار طالبان در منطقه امضا کردند.

روز چهارشنبه، يوسف رضا گيلانی، نخست وزير پاکستان ، گفت کشور او برای اطمينان از اينکه ستيزه گران از استفاده از خاک آن برای حمله به کشورهای ديگر استفاده نخواهند کرد، ممکن است از نيروی نظامی استفاده کند.

XS
SM
MD
LG