لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۵

پليس ضد شورش کشمير سعی دارد تظاهرات مسلمانان را مهار کند


پليس ضد شورش در کشمير هند سعی دارد هزاران معترض خشمگين را در چهارمين روز تظاهرات عليه پيشنهاد انتقال زمين به يک سازمان هندو در منطقه مسلمان نشين مهار کند.

پليس امروز (پنجشنبه) در شهر سرينگر به تيراندازی هوائی پرداخت و گاز اشک آور بسوی معترضين شليک کرد. در زدخوردهايی که در سراسر دره هيماليا درگرفت دست کم ۱۶ نفر زخمی شدند.

تظاهرکنندگان با طرح دولت هند برای واگذاری حدود ۴۰ هکتار زمين مخالف هستند. قرار است در اين زمين برای هزاران زائر هندو که هر سال به زيارتگاه «آمارناث» می آيند محل سکونت ساخته شود.

سر وزير ايالت جامو و کشمير می گويد تا تمام احزاب سياسی جلسه ای تشکيل ندهند و به توافق نرسند، کارهای ساختمانی آغاز نخواهد شد.

در اين ميان، صدها فعال هندو روز پنجشنبه تظاهرات متقابلی در شهر هندو نشين جامو برپا کردند و از دولت محلی خواستند ساختن خانه ها را آغاز کند.

مسلمانان کشمير، که در اکثريت قرار دارند، می گويند ساختمان پيشنهادی موازنه جمعيتی را تغيير خواهد داد و به محيط زيست شکننده هيماليا آسيبی جدی وارد خواهد آورد.

هر سال، هندوهای مومن به غاری در ارتفاع ۳۸۰۰ متری سطح دريا می روند، در آنجا يک استالاگميت يخی که بعنوان نماد شيوا، رب النوع هندو، ستايش می شود قرار دارد. جدائی خواهان مسلمان اغلب به مسير حرکت هندوها حمله کرده اند.

XS
SM
MD
LG