لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۱

رژیم ایران به پایمال کردن حقوق مردم ایران ادامه می دهد


رژیم ایران به پایمال کردن حقوق مردم ایران ادامه می دهد

در روزهای اخیر، رفتار دولت ايران با زنان، بویژه کسانی که بگونه ای مسالمت آمیز برای پایان بخشیدن به قوانین تبعیض آمیز کار می کنند، بار دیگر موجب نگرانی شده است.

سازمان عفو بین الملل به موارد حنا عبدی و روناک صفرزاده استناد می کند که، بگفته این سازمان، " فقط بدلیل اعمال صلحجویانه حقوق خود برای آزادی بیان و تشکیل انجمن و ابراز نظر" زندانی شده اند. هر دو اعضای فعال سازمان زنان آذر مهر در سنندج، مرکز استان کردستان ایران بودند. آذر مهر به مبارزه برای برابری وابسته است که هدف آن پایان بخشیدن به تبعیض قانونی علیه زنان در ایران است.

حنا عبدی و روناک صفرزاده در اکتبر ۲۰۰۷ بوسیله ماموران امنیتی دستگیر شدند. حنا عبدی اخیرا به پنج سال زندان محکوم شد، او باید دوره محکومیت را در شهری دورافتاده در استان اردبیل، دور از خانه و خانواده اش بگذراند. حنا در تشکیل گردهمائی و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی مجرم شناخته شد. محمد شریف، وکیل هر دو زن، می گوید از مجازات سختی که برای خانم عبدی صادر شده ، تکان خورد و وحشت کرد.

روناک صفر زاده به حتی جرم جدی تر محاربه با خدا متهم شده است، اتهامی که می تواند با مجازات مرگ همراه شود. بگفته آقای شریف، آنچه اعترافات خانم صفرزاده به باصطلاح ارتکاب جرائم توصیف می شود، زیر فشار، در جریان ماه ها بازداشت انفرادی گرفته شد.

عفو بین الملل گزارش می دهد که نگین شیخ الاسلام، مسئول گروه آذر مهر، در ماه فوریه تلفنی با حنا عبدی و روناک صفرزاده گفت و گو کرد. هر دو گفتند "کوشش برای برابری انسان ها، انسان هایی که به دلیل جنسیت یا قومیت در این کشور هدف تبعیض قرار دارند، تنها جرم آنها است." حنا و روناک افزودند: ما را از یاد نبرید.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا می گوید راه رفتار یک جامعه با زنانش شاخص رویکرد و برداشت آن نسبت به حکومت قانون و شان و مقام انسان ها است.

ایالات متحده از ایران می خواهد به بدرفتاری با فعالان صلحجوی حقوق زنان پایان دهد. آمریکا در کنار زنان ایران که شجاعانه برای حقوق اساسی و عدالت مبارزه می کنند، ایستاده است.
XS
SM
MD
LG