لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۳

بریتانیا در اعتراض به موگابه ارتباط خودبا تیم کریکت زيمبابوه را معلق می کند


بریتانیا اعلام کرده است در اعتراض به سیاست های رابرت موگابه، رئیس جمهوری زیمبابوه، تمام ارتباط های خود با تیم کریکت آن کشور را معلق می سازد.

هیات رئیسه انجمن کریکت انگلستان و ویلز امروز (چهارشنبه) از وضع فعلی در زیمبابوه ابراز تاسف کرد و گفت تمام ترتیبات و توافق های دوجانبه با آن کشور را بی درنگ لغو می کند.

این اقدام زمانی کوتاه پس از آن صورت گرفت که گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، پیشنهاد کرد تیم کریکت زیمبابوه از سفر به انگلستان برای شرکت در مسابقه با تیم های انگلستان در سال آینده ممنوع شود.

نخست وزیر بریتانیا همچنین گفت دولت او تحریم های اقتصادی جدیدی را علیه اعضای دولت موگابه آماده می کند. براون از شرکت هایی که با سرمایه گذاری در زیمبابوه به رژیم موگابه کمک می کنند خواست در موضع خود بازنگری کنند.

این اقدام در پی ادامه تنش در زیمبابوه و در حالی صورت می گیرد که موگابه، علیرغم خروج مورگان جانگرای، رهبر اپوزیسیون، از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، حاضر نشده است به فشار بین المللی برای به تاخیر انداختن رای گیری در روز جمعه گردن گذارد.

بریتانیا فرمانروای استعماری سابق زیمبابوه بوده و پیوسته از دولت موگابه انتقاد کرده است. موگابه منظما بریتانیا را متهم ساخته است که سعی دارد ثبات دولت او را برهم بزند.

ديروز آفریقای جنوبی مناسبات با تیم کریکت زیمبابوه را قطع کرد.

XS
SM
MD
LG