لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۹

گل اسرار من <BR> La Flor de mi secreto


کارگردان: پدرو آلمادوار
اسپانيا، ۱۹۹۶، رنگی، ۱۰۰ دقيقه

گل اسرار من اثری است باوقار و تکان دهنده. اين فيلم نه تنها يکی از معروف ترين فيلم های آلمادوار است، بلکه نقطه عطفی در تکامل هنری وی نيز به شمار می رود.

گل اسرار من مخلوط برانگيزاننده ايست از کمدی غير متعارف (سبک ويژه آلمادوار با جوک ها و موقعيت های خنده دار خصوصی با کنايه به عرف و عادات اسپانيايی) و پلان جسورانه و پر ملاتی که تا سال ها از ياد نخواهد رفت.

داستان فيلم بر محور زندگی زن ميانسالی می گذرد بنام «ليو» که نويسنده است. وی با نام مستعار رمان های عشقی و بازاری منتشر می کند و رمان هايش بسيار هم پرفروش است. داستان از زمانی آغاز می شود که نثر فرار ليو به تيرگی و رئاليسم گرائيده است.

ليو در ضمن درگير يک ازدواج شکست خورده هم هست، و رويارويی با اين شکست برايش مشکل تر است تا روبرو شدن با داستان ها و موضوعاتی که در رمان هايش مطرح می کند. زندگی ليو از آنجا پيچيده تر می شود که او دست به نوشتن نقدهای کوبنده ای عليه رمان های خودش می زند که در جرايد به چاپ می رسد. در اين ميان و با اين حال ليو سعی دارد زندگی بی درو پيکر و شلوغ پلوغش را تحت نظم درآورد.

آلمادوار برای تشريح موقعيت ليو کاراکترهای باورپذير ريز و درشتی بوجود آورده، مانند مادر و خواهر ليو، که پلان های جنبی فيلم را اشغال می کنند. جالب ترين اين کاراکتر ها فرعی روانشناسی است که برای درمان بيمارانش از سريال های تلويزيونی استفاده می کند.

سبک کارگردانی آلمادوار در اين فيلم در برگيرنده عوامل پاپ و باروک است که با تلفيق جسورانه طيف های رنگين و شات های آئينه وار و تکنيکFrame by Frame وجوه تشکيل دهنده شخصيت ليو را نشان می دهد. آلمادوار همچون معبودش تنسی ويليامز استاد ترسيم آلام روحی و بررسی روانشناسانه و جنسی زنان ميانسال است، و ليو يکی از پيچيده ترين و شگفت ترين و در عين حال دلپسندترين کاراکترهائيست که تاکنون خلق کرده است.

XS
SM
MD
LG