لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۰

خانه آزادی: افزايش ثروت نفت و گاز به تنزل دمکراسی در جمهوری های اتحاد شوروی سابق شتاب می بخشد


يک سازمان غير انتفاعی که بر آزادی در جهان نظارت دارد می گويد افزايش ثروت نفت و گاز به تنزل دمکراسی در جمهوری های اتحاد شوروی سابق مانند روسيه، آذربايجان و قزاقستان شتاب می بخشد.

خانه آزادی، در گزارش جديدی می گويد درآمدها و منافع حاصل از فروش نفت دولت های خودکامه آن کشورها را قادر می سازد بر کوشش برای سرکوب و خاموش کردن منتقدين، صداها و نهادهای مستقل بيافزايند.

خانه آزادی، که دفتر مرکزی آن در آمريکا قرار دارد، به آنچه آنرا «فرسايش شديد و منظم پاسخگوئی و شفافيت» در سه کشور نفتخيز می نامد استناد کرده و می گويد اين تنزل بر طيفی از بخش ها، از رسانه ها ی خبری گرفته تا سيستم قانونی و روند انتخابات، تاثير می گذارد.

خانه آزادی می گويد روسيه، آذربايجان، و قزاقستان از سال ۱۹۹۹ در تمام شاخص های معرف پيشرفت دمکراسی عقب رفته اند، به استثنای مبارزه بافساد در روسيه که اندکی بهتر شده است.

گزارش، که در پيشاپيش اجلاس رهبران اتحاديه اروپا و روسيه در سيبريه غربی منتشر می شود، همچنين توسعه دمکراتيک در کشورهای اروپای مرکزی وشرق و بالکان را بررسی می کند، و می گويد در گرجستان سال پيش چندين عمل دولت، از جمله سرکوب خشونت بار مخالفان و بستن يک ايستگاه تلويزيونی اپوزيسيون، به اميدهای اصلاحات صدمه زد.

XS
SM
MD
LG