لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۹

تصويب تحريمهای جديد اتحادیه اروپا علیه ایران


تصويب تحريمهای جديد اتحادیه اروپا علیه ایران
تصويب تحريمهای جديد اتحادیه اروپا علیه ایران

اتحادیه اروپا تحریم های جدید علیه ایران را تصویب کرده است. دلیل این اقدام این است که دولت ایران به سرپیچی از درخواست های شورای امنیت سازمان ملل متحد که کار غنی سازی و پردازش اورانیوم را متوقف کند، ادامه می دهد. این فعالیت می تواند به تولید جنگ افزار اتمی منجر شود.

تحریم های جدید از جمله، سپرده ها و حساب های بانک ملی، بزرگترین بانک ایران، را مسدود می سازد و کارشناسان بلند پایه ای را که روی برنامه اتمی ایران کار می کنند از دریافت ویزای سفر به خارج ممنوع می سازد. تحریم های جدید در پی سه دور تحریم های افتصادی، که شورای امنیت بر ایران وضع کرد، و نیز تحریم های ایالات متحده ، برقرار می شود. اقدامات آمريکا توانایی ایران در دسترسی به سیستم مالی بین المللی برای تامین هزینه های فعالیت های ممنوعه تسلیحات موشکی و بالیستیک، و نیز حمایت از تروریسم را هدف می گیرد.

تام کیسی، قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گوید ایالات متحده از تحریم هایی که اتحادیه اروپا تصویب کرده است استقبال می کند:
**** بگمان ما مهم است که جامعه بین المللی به افزایش فشار بر رژیم ایران، تا زمانی که از رعایت قطعنامه های سازمان ملل متحد خودداری می کند و غنی سازی اورانیوم را متوقف نمی سازد، ادامه دهد .

کیسی یاد آور شد اگر ایران درخواست های سازمان ملل متحد را انجام دهد، راه دیگری در برابرش باز می شود.

در ماه جاری، گروه کشورهای باصطلاح پنج بعلاوه یک بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و ایالات متحده- بسته بازنگری شده و جدید مشوق ها را به رهبران ایران ارائه دادند : حمایت از انرژی اتمی صلحجویانه برای ایران، منافع اقتصادی، و نیز همکاری در حوزه های کشاورزی، ترابری، آموزش و گفت و شنود در باره مسائل مربوط به ثبات منطقه، از جمله مشوق های پیشنهادی است.

آقای کیسی گفت : متاسفانه، با توجه به نبود پاسخ مثبت از سوی ایرانیان، آنها خود را زیر فشار فزاینده خواهند دید:
**** و گام هایی که برداشته خواهد شد نه فقط شامل آنچه ما در شورای امنیت انجام داده ایم خواهد بود، بلکه همچنین اقداماتی را که کشورهای انفرادی با سازمان هایی مانند اتحادیه اروپا بعمل آورده اند، در بر خواهد گرفت.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمريکا می گوید برای مردم ایران مهم است که بدانند ایالات متحده و ملت های دیگر نمی خواهند آنها را از نیروی اتمی غیر نظامی محروم کنند. اما رهبران ایران نباید چرخه سوخت اتمی داشته باشند، زیرا با غنی سازی و پردازش اورانیوم که می توانند انجام دهند، و کسب توانائی ساختن مواد مورد نیاز اسلحه اتمی، نمی توان به آنها اعتماد کرد.

XS
SM
MD
LG