لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۰

آن چه رخ داد - درون کاخ سفيدِ بوش و فرهنگ نيرنگ در واشنگتن


آن چه رخ داد، کتابی است در انتقاد از عملکرد دولت بوش به قلم اسکات مک کللان، که خود سخنگوی مطبوعاتی پيشين کاخ سفيد بود. او در اين کتاب پرزيدنت بوش را متهم کرده است که با انحراف از مسير راستگويی و با القای اطلاعات غلط و تبليغات سياسی گسترده مردم آمريکا را متقاعد کرده که بايد وارد جنگ با عراق شد.

لحن تند مک کللان در اين کتاب واکنش های متفاوتی در بر داشت. بسياری تغيير موضع ناگهانی او را مورد انتقاد قرار می دهند. آری فلايشِر، سخنگوی مطبوعاتی پيشين کاخ سفيد، اظهارات مک کللان را مغاير با آنچه در دوران سخنگوييش در کاخ سفيد به آن اعتقاد داشت خواند، و گفت مک کللان تا زمان استعفايش سعی بر توجيه جنگ عراق داشت و هرگز آن را فريب و نيرنگ نمی خواند.

مک کللان در کتابش جنگ عراق را غير ضروری و يک اشتباه بسيار جدی استراتژيک توصيف کرده و نوشته است، او نيز در بسياری از کنفرانس های مطبوعاتی ندانسته سخنانی ايراد کرده که به شدت گمراه کننده بود و پس از آگاهی از اين اظهارات وفاداريش به پرزيدنت بوش و حس مسئوليت او را از اظهار نظر در اين مورد باز داشت.

مک کللان، به عنوان کسی که وظيفه اصلی اش اداره بخش خبری و مطبوعاتی کاخ سفيد بود، از رواج تبليغات سياسی و غلبه سياست بر قانون در اکثر مسائل نوشته است و اين پديده را نگران کننده خوانده است.

آقای مک کللان همچنين کارل روو مشاو پيشين پرزيدنت بوش، و اسکوتر ليبی، رئيس دفتر پيشين معاون رئيس جمهوری، را به فريبکاری متهم کرده است.

به نوشته اسکات مک کللان پس از افشای هويت يکی از ماموران سازمان اطلاعات مرکزی آمريکا، سيا، اين دو تن اطلاعات نادرستی را در اختيار او گذاشتند تا برای خبرنگاران بازگو کند.

مک کللان در «آنچه رخ داد» عملکرد دولت بوش در برابر توفان کاترينا در ايالت لوئيزيانا را مورد انتقاد قرار داد و ادعا کرده است مشاوران آقای بوش در هفته نخست پس از توفان کاترينا به جای اقدام در حالت انکار به سر می بردند. اين امر باعث شد يکی از بزرگترين سوانح تاريخ آمريکا به يکی از بزرگترين مصيبت های دوران رياست جمهوری بوش تبديل شود.

مک کللان در کتاب «آنچه رخ داد» نوشت اسم رمز ِسخنگوی مطبوعاتی کاخ سفيد متريکس است. مسوليت اين افراد نيز، همانند فريبکاران فيلم متريکس، تحريف حقايق و نشان دادن واقعيت به گونه ای است که خود می خواهند.

XS
SM
MD
LG