لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۸

اشپيگل: سوريه و کره شمالی در توسعه برنامه اتمی ايران شرکت داشتند


در بروکسل، تحريم عليه ايران موضوع گفتگوی وزرای خارجه ۲۷ کشور عضو اتحاديه اروپا است. همانطور که جمعه گذشته نيز گزارش شد، برخی ديپلماتهای اروپائی گفته اند در اين مرحله مسدود کردن دارائيهای بانک ملی ايران در اروپا مورد بررسی قرار دارد.

عدم تبعيت جمهوری اسلامی ايران از قطعنامه های شورای امنيت سازمان ملل، که عمدتاً خواستار تعليق فعاليتهای غنی سازی است، اتحاديه اروپا را برآن داشته تا امکان افزايس تدابير و اهرمهای فشار بر دولت تهران را به بحث بگذارد.

کنگره آمريکا هفته گذشته تحريمهائی عليه واردات برخی کالاهای عمده ايران به اين کشوررا تصويب کرد. مجله آلمانی اشپيگل، امروز (دوشنبه) گزارش کرده است که سوريه و کره شمالی در توسعه برنامه اتمی ايران سهيم بوده اند. اشپيگل بنقل از گزارشهائی از سازمانهای اطلاعاتی آلمان نوشته است که تأسيسات اتمی ال خيبر در سوريه، که اسرائيل سپتامبر گذشته در حمله ای هوائی آن را منهدم کرد، توسط دمشق و پيونگ يانگ برای جمهوری اسلامی ايران ساخته شده بود. اشپيگل با استناد به گزارشهای اطلاعاتی آلمان نوشته است که پروژه مشترک ميان ايران سوريه و کره شمالی جهت ساخت يک رآکتور اتمی برای مصارف نظامی بود. بنا به نوشته اشپيگل اين طرح در سفر رئيس جمهوری ايران به سوريه در سال ۲۰۰۶ به گفتگو گذاشته شده بود و در همان سال توافق همکاريهای نظامی ميان دو کشور به امضا رسيد.

اشپيگل نوشته است بشار اسد، رئيس جمهوری سوريه، سرگرم بررسی قطع حمايتهای خود از برنامه اتمی ايران است. سوريه با وساطت ترکيه هم اکنون سرگرم مذاکرات صلح با اسرائيل است.

XS
SM
MD
LG