لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۸

افزايش بهای نفت باعث گسترش سرمايه گذاری بر روی انرژی های جايگزين شده است


افزايش بهای نفت، و گذشتن آن ازمرز بشکه ای صد و سی پنج دلار، انگيزه ای برای گسترش سرمايه گذاری بر روی انرژی های جايگزين شده است. انرژی باد، يکی از مطرح ترين انرژی های در حال توسعه در جهان است. توربين های بادی بزرگ، بيشتر از قبل، در نقاط مختلف خارج از محدودۀ شهرها ديده می شود. اصولا اين توربين های بادی برای فضای خارج ازمنطقه شهری درست شده اند. هر چند اخيرا، توربين های بادی ويژۀ محيط شهری نيز طراحی شده است.

کار گذاشتن توربين های بادی در محدوده خارج از شهرها، نظيرتوربين هايی کخ در ايالت کاليفرنيا، در غرب آمريکا، نصب شده بيش از پيش باب شده است. و بنا به گزارش های منتشر شده، تنها در سال گذشته، ميزان انرژی ناشی از باد در آمريکا، ۴۵ درصد افزايش يافته است. اکثر اين نوع انرژی به وسيله پروانه های بزرگی، که تنها برای خارج از محيط شهری ساخته شده است، توليد می شود.

در اين اواخر، يک شرکت آمريکايی موفق شد توربين های بادی را، بدون داشته پروانه، به منظور گذاشتن در شهر و حومه آن، درست کند.

مايک هس MIKE HESS، مدير شرکت مخترع توربين های بادی جديد، گفت، «اين توربين قادر است، ۲۵ تا ۳۰ درصد، از انرژی مورد نياز يک خانه را تامين کند، البته ما سرگرم ساخت يک توربين ۳ کيلوواتی هستيم، که پهنای آن ۲ برابر است، ولی از ارتفاعی يکسان با ديگر توربين ها برخوردار است، و در ضمن توانايی آن را دارد که ۱۰۰ در صد از نياز انرژی شما را تامين کند.»

اين طرح نو، اخيرا در باغ گياه شناسی واشنگتن به نمايش گذاشته شد. طرح توربين های بادی جديد از توربين های بادی که مصری ها، برای آسياب کردن گندم، در ۳۰۰۰ سال گذشته از آن استفاده می کردند الهام گرفته شده است. تيغه های بزرگ توربين های رايج بادی، موجب از بين بردن پرنده ها و خفاشان می شود، و صدای زيادی نيز ايجاد می کند.

البته به گفته آقای هس، اين توربين های جديد نه تنها صدای کمی دارند بلکه آسيبی نيز به پرندگان نمی زنند.

مايک هيس گفت، «به پرندگان آسيب نمی رساند، زيرا آن چنان کند يعنی با سرعت باد می چرخد، که پرنده ها پره را می بينند و به سمت آن نمی روند.»

به گفته آقای هس شرکت وی نصب توربين های ۹ متری را، برای توليد انرژی در خانه ها، آغاز کرده است. و اين توربين ها، با اتصال به پلاک برق خانه ها، کار می کنند. و مشتريان آن ها، می توانند از طريق کامپيوتر خانگی، ميزان توليد برق اين توربين بادی خود را مشاهده کنند.

مايک هس می گويد، «از طريق اين رابط بی سيمی، مردم می توانند نظاره گر توليد برق در کامپيوتر خانگی خود باشند، و در ضمن از سرعت باد نيزمطلع شوند.»

توربين های بادی جديد توجه جهانگردان را نيز به خود جلب کرده و عده ای را به فکر خريد آن، برای توليد انرژی مورد نيازشان، انداخته است.

XS
SM
MD
LG