لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۲

القاعده از اسلامگرايان سومالی خواست با صلح بانان سازمان ملل متحد مبارزه کنند


يک سخنگوی القاعده از ستيزه گران اسلامگرای سومالی خواست با صلح بانان سازمان ملل متحد که، قرار است به اين کشور جنگ زده آفريقايی اعزام شوند، مبارزه کنند. در يک نوار ويدئوی ۱۹ دقيقه ای که روی سايت اينترنتی يک گروه ستيزه گرقرار داده شد، ابو يحيا ال ليبی همچنين از افراط گرايان مسلمان سومالی خواست در آن کشور يک دولت اسلامی تشکيل دهند. انتشار اين ويدئو بدنبال توافق دولت سومالی و اپوزيسيون آن کشور صورت می گيرد.

اپوزيسيون «اتحاد برای آزادی سومالی» در اين ماه با دولت سومالی به توافقی رسيد که به موجب آن اپوزيسيون به نبرد مسلحانه خود خاتمه داده و نيرو های اتيوپی که در سومالی مستقر هستند نيز، با ورود صلحبانان سازمان ملل متحد، کشور را ترک کنند.

ابو يحيا ال ليبی که در سال ۲۰۰۵ از زندان بگرام در افغانستان گريخت اين قرارداد را يک توطئه بزرگ خواند و افزود خروج نيرو های اتيوپی و جايگزين شدن آنان با صلحبانان سازمان ملل تغييری در اوضاع فعلی سومالی ايجاد نخواهد کرد. در دسامبر ۲۰۰۶ نيرو های سومالی و متحدان اتيوپيايی آنان ستيزه گران اسلامگرا را که کنترل موگاديشو را در دست گرفته بودند از پايتخت بيرون راندند. از آن پس ستيزه گران به طور مداوم با دولت موقت سومالی در ستيزند.

XS
SM
MD
LG