لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۴

المالکی: دولت عراق به استفاده از زورعليه آنهائی که عليه اراده ملت عمل می کنند ادامه خواهد داد


نوری المالکی نخست وزير عراق، امروز در ملاقات با تعدادی از مهمترين روسای قبايل عراق تاکيد کرد، دولت او به استفاده از زور عليه آنهائی که بر «عليه اراده ملت» عمل می کنند، ادامه خواهد داد.

نخست وزير عراق، که سه روز پيش پنجاه و هشت ساله شد، اين سخنان را در شهر عماره واقع در جنوب شرقی بغداد در برابر کليدی ترين شيوخ قبايل آن کشور ايراد کرد. نوری المالکی، که رهبر حزب الدعوه عراق و از ماه می سال ۲۰۰۶ نخست وزير آن کشور است، همچنين گفت از فرماندهان ارتش عراق خواسته است با سربازان ناقض ابتدائی ترين حقوق شهروندان به شديد ترين صورت ممکن برخورد کنند.

به دنبال تقويت واحد های ارتش عراق در عماره روز پنجشنبه هفته گذشته شهردار اين شهر ۴۲۰ هزار نفره توسط سربازان عراقی بازداشت شد. عماره در جنوب بغداد و در فاصله ۵۰ کيلومتری مرز ايران و عراق است که مقامات بغداد از آن بعنوان مرکز قاچاق اسلحه از جمهوری اسلامی ايران برای شبه نظاميان عراقی نام ميبرند.

نخست وزير عراق که قبلا عمليات تهاجمی مشابهی را عليه نيروهای شيعه و سنی مخالف دولت آن کشور در بصره و شهرک صدر و موصل انجام داده صريحا تهديد کرد در صورت عملکرد «ضعيف» مقامات عراقی عليه شبه نظاميان ضمن برکناری آنها از نيروهای نظامی تحت امر خود برای مقابله با آشوب طلبان استفاده خواهد کرد و از ايالت دياله، در شمال شرقی بغداد، به عنوان هدف احتمالی عمليات سربازان عراقی در آينده نزديک ياد کرد.

از سوی ديگر ۱۵ نفر بر اثر بمبگذاری انتحاری يک زن در شهر بعقوبه مرکز ايالت دياله در شمال شرقی بغداد کشته شدند. انفجاری که در برابر مجموعه تحت الحفظ از ادارات دولتی اين شهر ۴۲۰ هزار نفری صورت گرفت و علاوه بر تلفات مذکور۴۰ مجروح ديگر را روانه بيمارستان کرد.

XS
SM
MD
LG