لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۸

افزايش بهای سوخت مساله انرژی را به مهمترين بحث انتخابات آمريکا بدل کرده است


ادامه روند صعودی بهای نفت در بازار جهانی عليرغم تصميم عربستان سعودی مبنی بر توليد روزانه ۲۰۰,۰۰۰ بشکه نفت بيشتر در ماه ژوئيه و افزايش بهای سوخت در آمريکا مساله انرژی را به مهمترين مبحث انتخابات رياست جمهوری آمريکا بدل کرده است.

دموکراتها و جمهوريخواهان عليرغم اتفاق نظر بر سر کاهش وابستگی به نفت خارجی و سرمايه گذاری در استفاده از انرژی های جايگزين بر سر مسيری که آمريکا بايد طی کند اختلاف دارند. جمهوريخواهان معتقدند بحران انرژی ناشی از عدم تعادل ميان عرضه و تقاضاست و از اين رو عربستان سعودی را برای افزايش توليد تحت فشار گذاشته اند و معتقدند کنگره آمريکا نيز بايد با حفاری های نفتی جديد در آمريکا موافقت کند.

بيل ريچاردسون، فرماندار دموکرات نيومکزيکو، از حاميان سناتور اوباما و وزير انرژی دولت بيل کلينتون، ديروز پيش بينی کرد افزايش توليد عربستان تاثير چندانی در کاهش بهای نفت ندارد. دموکرات ها در کنگره اين هفته لايحه ای را به بحث و رای می گذارند که منطبق با طرح سناتور اوباماست و در صورت تصويب فعاليت دلالان نفت را تحت کنترل درمی آورد.

سخنرانی امروز (دوشنبه) سناتور جمهوريخواه جان مک کين، کانديدای انتخابات رياست جمهوری آمريکا، و طرح جديد رقيب دموکراتش باراک اوباما پس از آن ارائه شد که عليرغم انتظار بازار جهانی برای افزايش سطح توليد عربستان سعودی تنها با افزايش دو درصدی توليد نفت خود موافقت کرد.

سناتور مک کين معتقدست دموکرات ها بايد با حفاری های نفتی در حوزهمرزهای دريايی آمريکا موافقت کنند تا از اين طريق روند صعودی بهای نفت متوقف شود. جمهوريخواهان معتقدند مخالفت دموکرات ها در چند دهه گذشته از دلايل وضعيتی است که آمريکا اينک با آن دست به گريبان است.

بيل ريچاردسون می گويد هر دولت فراحزبی به خاطر مسائل زيست محيطی مخالف اين امر بود اما، مساله به باور او اين است که چنين حفاری های تا ده سال آينده توليد نفتی بدنبال نخواهد داشت و به کاهش بهای نفت تا سال ۲۰۳۰ منجر نخواهد شد. ريچاردسون می گويد شرکت های عظيم نفتی زمين های فراوانی در فلات قاره در اختيار دارند که در آن دست به حفاری نمی زنند و مساله موافقت دموکرات ها با دادن مجوز حفاری در مناطق دريايی نيست.

کی بيلی هاچيسن، سناتور جمهوريخواه ايالت تکزاس، می گويد دموکرات ها راه اندازی نيروگاههای اتمی و استفاده از منابع انرژی فسيلی را مسدود کرده اند در حالی که می توان با توجه به فناوری های جديد اين مهم را با اطمينان از حفظ محيط زيست انجام داد.

ادوارد مارکی، رئيس کميته منتخب انرژی در مجلس نمايندگان، می گويد مشکل در ۱۲ سال تسلط جمهوريخواهان بر کنگره رخ داد. به گفته او سال ۱۹۹۵ آمريکا ۴۶ درصد از نياز انرژی خود را از منابع خارجی تامين می کرد امروز اين ميزان به ۶۱ درصد افزايش يافته است. مارکی معتقد است آمريکا تنها دو درصد ذخاير نفتی جهان را در اختيار دارد و اين در حالی است که اوپک ۶۷ درصد ذخاير نفت جهان را در کنترل دارد. او معتقد است اين نقطه ضعف آمريکاست اما، اين کشور هنوز قدرت غول آسای خود در فناوری های جديد را بکار نگرفته است.

سناتور جمهوريخواه ليندزی گراهم می گويد بنزين گالنی چهار دلار و نفت بشکه ای ۱۳۵ دلار يافتن نفت و گاز در داخل را ضروری ساخته است.

سناتور دموکرات جوزف بايدن شرکت های نفتی را در بالا نگاه داشتن بهای نفت مقصر می داند، و می گويد پرسش اين است که چرا آنها از مکان های بالقوه ای که در اختيار دارند نفت توليد نمی کنند؟

با وجود اختلاف نظرها، دموکرات ها و جمهوريخواهان در اين باره اتفاق نظر دارند که آمريکا برای آرام کردن بازار انرژی نياز به يک سياست بلندمدت برای دستيابی به فناوری انرژی های تجديد پذير همچون انرژی خورشيدی، باد و ديگر منابع طبيعی دارد، و بايد دلالان بازار انرژی را تحت کنترل درآورد.

XS
SM
MD
LG