لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۸

پادشاه عربستان قول افزايش توليد نفت برای جوابگوئی به تقاضای مصرف کنندگان را داد 


ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی تکذيب ميکند که کشورش در ترقی شديد قيمت های نفت مقصر است، اما ميگويد حاضر است تقاضای در حال افزايش مصرف کنندگان را تامين کند.

پادشاه عربستان سعودی گفت احتکار و ماليات های سنگين بر سوخت، قيمت های نفت را بالا می برد. ملک عبدالله اين نظرات را امروز، يکشنبه، در سخنرانی افتتاحيه يک کنفرانس عالی نفتی در جده ارائه داد، که برای چاره جوئی در مورد بحران انرژی منجر به تلاطم های اجتماعی و اقتصادی در جهان تشکيل شده است. توليدکنندگان و مصرف کنندگان عمده نفت نمايندگانی سطح بالا را برای شرکت در بحث ها و مذاکرات اين کنفرانس به پايتخت عربستان سعودی فرستاده اند.

ملک عبدالله گفت عربستان سعودی توليد نفت خود را با افزايشی دويست هزار بشکه ای در روز به سطح نه ميليون و هفتصد هزار بشکه در روز ميرساند.

علی ال نعيمی وزير نفت عربستان سعودی گفت آن کشور می تواند در صورت تقاضای مصرف کنندگان، توليد نفت خود را تا دو ميليون و پانصد هزار بشکه ديگر در روز افزايش دهد. عربستان سعودی بزرگترين صادر کننده نفت در جهان است.

پادشاه عربستان سعودی خواستار چاره ای ابتکاری برای کمک به کشورهای فقير درمقابله با قيمت های گران سوخت شد، و گفت برای اين منظور يک ميليارد دلار در اختيار سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، ميگذارد ، و پانصد ميليون دلارنيز برای دادن وام هائی با شرايط آسان اختصاص ميدهد، که بهره ای کمتر از نرخ های رايج در بازار دارد.

کنفرانس رياض امروز با اعلاميه ای که خواستار شفافيت بيشتر و اصلاح مقررات حاکم بر بازارهای پولی است بکار خود پايان داد. اين اعلاميه تلاشی در جهت هماهنگی ميان نظرات متفاوت در باره علل بالارفتن بی سابقه قيمت های نفت در جهان تلقی شده است.

اقتصاددانان و کارشناسان نفتی برای گران شدن قيمت نفت دلائلی متفاوت ارائه ميدهند.

ساموئل بودمن وزير انرژی آمريکا ميگويد کافی نبودن توليد موجب ترقی قيمتها شده است. به گفته وی توليد نفت متناسب با تقاضا بالا نرفته است. اما شکيب خليل دبير کل اوپک ميگويد قيمت های نفت به سبب احتکار سودجويان و تشنج های سياسی و منطقه ای ترقی کرده است.

جمهوری اسلامی ايران ميگويد افزايش توليد نفت به پائين آوردن قيمت ها کمکی نميکند. ايران پس از عربستان سعودی دومين توليد کننده بزرک نفت در اوپک است.

XS
SM
MD
LG