لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۲

اسرائيل شروع به آسان کردن محاصره نوار غزه کرده است


اسرائيل شروع به آسان کردن محاصره نوار غزه تحت حکمرانی حماس کرده است، که هفته گذشته در چارچوب آتش بس با اين گروه ستيزه گر فلسطينی وعده انجام آن را داده بود.

قريب نود کاميون حامل مايحتاج عمومی امروز، يکشنبه، از گذرگاه مرزی سوفا گذشت، که به مراتب بيشتر از متوسط شصت کاميونی است که تا پيش از اجرای آتش بس حاصل از ميانجيگری مصر در روز پنجشنبه گذشته، از اين گذرگاه ميگذشت. محموله کاميونها، اقلام مورد نياز روز مره، از جمله شير، ميوه و سبزيجات بود. مجوز حمل اقلام کم تر ضروری ، نظير سيمان قرار است هفته آينده صادر شود.

اسرائيل اين محاصره را در واکنش به تصرف سال گذشته نوار غزه توسط حماس، که حاصل نبرد اين گروه با گروه ميانه روتر فلسطينی فتح بود، آغاز کرد.

اسرائيل ميگويد تمامی مرزهای خود را با نوار غزه تا وقتی که گيلاد شليت ، سربازی اسرائيلی که دو سال پيش به گروگان گرفته شد، آزاد نشود، باز نخواهد کرد.

يک مقام ارشد حماس ميگويد گروه وی برای گفتگو در باره پيشنهادهای جديد راجع به اين سرباز آماده است. محمود الظهر به راديوی اسرائيل گفت حماس بعضی تغييرات را در مورد سیصد و هفتاد پنج فلسطينی زندانی که خواستار آزادی آنها در ازای آزادی شليت است ، مورد توجه قرار داده است.

اسرائيل با آزادی هفتاد زندانی موافقت کرده است، و حاضر نيست ستيزه گران ارشد متهم به طراحی بمب گذاريهای انتحاری را آزاد کند.

در همين حال والدين شليت با تسليم عرضحالی به ديوان عالی اسرائيل تقاضا کرده اند بازگشائی گذرگاه های مرزی در غزه تا آزادی پسرشان به تعويق بيفتد. آنان ميگويند اگر اسرائيل محاصره را بردارد، انگيزه ای برای ترغيب حماس به آزاد کردن پسرشان باقی نمی ماند.

XS
SM
MD
LG