لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۵

اپوزيسيون زيمبابوه ممکن است رقابت مرحله دوم با موگابه را کنار بگذارد


رابرت موگابه رئيس جمهوری زيمبابوه ادعاهای حزب اصلی اپوزيسيون را که ميگويد حاميان او در آستانه رای گيری مرحله دوم در انتخابات هفته آينده رياست جمهوری به اقدامات خشونت آميز و ترور متوسل شده اند، تقبيح و محکوم کرده است.

آقای موگابه روز جمعه در اجتماعی از حاميان خود در شهر بولاوايو گفت اين ادعاها دروغ است.

رئيس جمهوری زيمبابوه گفت جنبش اصلاحات دمکراتيک، موسوم به MDC به طرح اتهامات پرداخته است تا بعدا بتواند رای گيری بيست و هفتم ژوئن را بی اعتبار جلوه دهد.

جنبش MDC ميگويد دست کم هفتاد نفر از اعضايش از هنگام رای گيری مرحله اول در روز بيست و ششم مارس ببعد کشته شدند. در آن رای گيری مورگان چانگرای رهبر جنبش توانست آرائی بيشتر از آقای موگابه کسب کند، اما تعداد اين آرا برای اجتناب از برگزاری مرحله دوم انتخابات کافی نبود.

يک سخنگوی جنبش MDC به صدای آمريکا گفت رهبران جنبش روز يکشنبه تشکيل جلسه ميدهند تا در باره خارج شدن از مرحله دوم رای گيری گفتگو و تبادل نظر کنند.

آقای چانگرای در جريان مبارزات انتخاباتی پنج بار توقيف شده است، و تندائی بيتی، دبيرکل MDC نيز به اتهام خيانت به زندان افتاده است، که اگر مجرم شناخته شود با مجازات مرگ روبرو ميشود.

رهبران بين المللی روز جمعه انتقاد از دولت موگابه را شدت دادند. خوزه ادواردو دو سانتوس رئيس جمهوری آنگولا به شمار روز افزون رهبران آفريقائی پيوست که نسبت به انتخابات ابراز شک کرده اند. راديوی دولتی آنگولا ميگويد آقای دوسانتوس از آقای موگابه خواستار متوقف ساختن هرگونه عمل خشونت آميز و ارعاب کننده شده است.

آگوستين چيهوری رئيس پليس زيمبابوه ميگويد پليس از رای گيری مرحله اول ببعد سيصد و نود عضو MDC و صدو پنجاه و شش عضو حزب حاکم ZANU-PF را بازداشت کرده است.

در آمريکا دونالد پاين رئيس کميته فرعی امور آفريقا در کنگره آمريکا به صدای آمريکا گفت فشارهای بين المللی به زيمبابوه برای مقابله با خشونت سياسی در استانه انتخابات هفته آينده بايد ادامه يابد.

XS
SM
MD
LG