لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۰:۵۱

چين دواندن مشعل المپيک را به تبت برد که صحنه آغاز اعتراض های بين المللی بود


آخرين بخش از مراسم دواندن مشعل المپيک امروز، شنبه، در لهاسا پايتخت تبت، همراه با تدابير شديد امنيتی برگزار شد.

مراسم از مقابل نوربولينگا، قصرتابستانی سابق دالائی لاما رهبر در تبعيد تبت، آغاز شد، و در مقابل قصر کوهستانی پوتالا پايان گرفت، که سالها مقر سنتی حکمرانان تبت بود.

تماشاگرانی انتخاب شده، با فريادهای شادی از دوندگانی که مشعل را در اين شهر محصور دواندند تجليل کردند، ضمن آنکه افراد پليس و سربازان نيز در خيابانهای مسير مستقر شده بودند تا از بروز هرگونه ناآرامی جلوگيری کنند.

مسير بين المللی دواندن مشعل المپيک، در بسياری از نقاط، صحنه اعتراض به سياست چين در مورد تبت بود.

در کاتماندو پايتخت نپال، امروز صدها تبتی در مقابل کنسولگری چين جمع شده بودند و به دواندن مشعل در تبت اعتراض ميکردند.

دواندن مشعل المپيک در لهاسا سه ماه پس از آن انجام گرفت که شورش های عليه حکمرانی چين بر تبت اين شهر را تکان داد.

شارون هوم مدير گروه موسوم به حقوق بشر در چين ، که مقر آن در نيويورک است ، دواندن مشعل المپيک در تبت را تحريک آميز توصيف کرد و گفت اين اقدام می تواند به تشديد تشنج در منطقه منجر شود.

چين روز جمعه اعلام کرد بيش از هزار نفر از افراد بازداشت شده به اتهام مداخله در شورش های ضد دولتی در لهاسا را آزاد کرده است.

در همين حال شين هوا خبرگزاری دولتی چين گفت در اين هفته برای دوازده نفر ديگر در ارتباط با نقشی که در اعتراض ها داشتند احکام مجازات صادر شده است.

مقامات در ماه آوريل نيز برای سی نفر به اتهامات گوناگون از جمله ايجاد حريق و ارتکاب سرقت در جريان اعتراض ها، احکام مجازات صادر کرده بودند.

شين هوا اظهارات پالما تريل معاون امور اجرائی تبت را نقل کرد که گفته است صد و شانزده نفر ديگر در انتظار محاکمه در بازداشت هستند.

XS
SM
MD
LG