لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۱

اعلام طرح و برنامه های نظامی فرانسه


درچند روز اخیر رسانه های فرانسه خبرهائی را منتشر میکنند که حاکی از فعالیت بیشتر فرانسه در راه مبارزه با تروریزم و نیز تلاش برای د ستیابی امنیت درجهان ، بویژه افغانستان است .

در اول هفته بود که آقای نیکلا سرکوزی برنامه و طرح های نظامی فرانسه از جمله بازگشت کشورش را به فرماندهی پیمان نظامی ناتو اعلام کرد . در پی این امر دفاتر ناتو در واشنگتن ودر بروکسل بطور جداگانه ازاین بازگشت اظهار خشنودی نمودند.

در سال ۱۹۶۶ به خواست ژنرال دوگل ، فرانسه از تشکيلات فرماندهی این پیمان کناره گيری کرد و از آن زمان ساختمان ناتو تبدیل به دانشکده دوفین درغرب پاریس شد.

آقای سرکوزی در سخنرانی خود گفت جنگ سرد تمام شده ودول اروپائی کنجکاوند بدانند چرا ما در نظام فرماندهی این پیمان غایب هستیم .

فرانسه پنجمین رده از میزان کمک وحضور را در پیمان ناتو عهده دار بود و در واقع یکی از ستون های اصلی در تشکیل ناتو در سال ۱۹۴۹ میلادی شمرده میشود

.آقای سرکوزی که در برابر سه هزار نظامی سخن میگفت همچنين ازدلائل کاهش پنجاه هزارشغل در ارتش که هم اکنون شمارنفرات آن بالغ بر سیصد هزارنفراست سخن راند .

درچهل و هشت ساعت گذشته نظامیان و متخصصین دیدگاه های گوناگون خود را جهت اطلاع افکار عمومی بطور علنی مطرح کرده اند

. از یکطرف آقای سرکوزی معتقد است برای حضور و ماندن باید تغییراتی را پذیرفت، و اضافه میکند استراتژی نمیتواند برای همیشه یک اطمینان دائمی تصور شود، و از آنطرف نقد کنندگان طرح های اوبا تکیه بر مثال های گذشته معتقدند نبایستی در بودجه نظامی تعییراتی داد.

رئیس جمهور فرانسه میخواهد مشاغل اطلاعاتی را جانشین تعدادی از مشاغل نظامی کند .

هم اکنون فرانسه بعد از امریکا ، روسیه و بریتانیا چهارمین قدرت نظامی در جهان است، و آمار میگوید رقم بودجه نظامی درجهان هزارو دویست میلیارد دلار در سال است .

درعین حال هواداران طرح های آقای سرکوزی میگویند شایسته است بودجه های بهداشت و یا آموزش در سایه سیاستهای نظامی قرار نگیرد .

در کنار این خبرها ، گزارشاتی که از افغاتستان میرسد میگوید بخش مهمی از نیروهای نظامی فرانسه مستقر در آن کشور در چند عملیات مهم در کنار نیروهای دولتی افغانستان شرکت کرده اند ، که هدف ، ازمیان برداشتن فعالیت شورشیان طالبان واعضا ی القاعده بوده است .

همین امروز اعلام شد یک بازرگان فرانسوی که از هفته ها قبل در اطراف قندهار ربوده شده بود آزاد گردیده است . کار شناسان معتقدند فعالیت های اخیر ناتو با حضورفرانسه زمانی طولانی برای مقاومت طالبان باقی نگذاشته است .

بر اساس آمار، نیروهای کانادائی تا کنون هشتاد نظامی خود را از دست داده اند، و در ده روز گذشته نیروهای بریتانیا شمار تلفاتشان به نه نفر میرسد

خبرگزاری رویتر یکبار دیگر در گزاش عصر جمعه خود میگوید این احتمال که طالبان از سلاح های ارسالی جمهوری اسلامی استفاده میکنند

بسیار است .

ژنرال مک نیل فرمانده سابق ناتو در افغانستان اولین کسی بود که جمهوری اسلامی ایران رامتهم به دخالت در امور افغانستان وحمایت از طالبان نموده بود .

وزیر خارجه فرانسه آقای برنار کوشنر چندی پیش گفت ما فردا از افغانستان خارج نخواهیم شد ولی تا ابد هم در آنجا نخواهیم ماند.

XS
SM
MD
LG