لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۶

اتحاديه اروپا خولستار همکاری سودان با دادگاه بين المللی رسيدگی به جرائم جنگی شد


اتحادیه اروپا تهدید کرده است که اگر دولت سودان به خودداری از تحویل مظنونین ارتکاب جنایات جنگی به دادگاه خودداری کند، تحریمهای جدیدی علیه آن کشور وضع خواهد کرد.

رهبران اتحادیه، که در بروکسل جلسه ای تشکیل داده اند، روز جمعه در پیش نویس بیانیه ای گفتند از آنچه آنرا نبود همکاری سودان با دادگاه بین المللی رسیدگی به جرائم جنگی نامیدند، عمیقا نگران هستند.

آنها دولت را به همکاری سازنده با دادگاه، اتحادیه اروپا و جامعه بین المللی فراخواندند، و گفتند در غیر این صورت خواهان اقدامات بیشتری خواهند شد.

اتحادیه اروپا قبلا یک تحریم تسلیحاتی علیه سودان برقرار ساخته و صدور ویزا برای شماری از مقامات کشور را ممنوع کرده است.

دولت سودان گفته است هیچ مظنونی را به دادگاه تسلیم نخواهد کرد. دادستان ها احکام دستگیری دو تبعه سودان را صادر کرده اند. آنها - احمد هارون، یک مقام ارشد دولت، و علی کوشیاب، رهبر شبه نظامی - به ۵۱ مورد ارتکاب جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت، از جمله قتل، شکنجه، تجاوز جنسی و جابجائی اجباری شهروندان ، متهم هستند.

دادستان کل دادگاه بین المللی رسیدگی به جرائم جنگی ، گفته است او پرونده دیگری را علیه مقامات ارشد سودانی دنبال می کند، عقیده بر این است که آنها در مناقشه دارفور درگیر بوده اند.

دارفور از سال ۲۰۰۳، زمانی که شورشیان علیه دولت و شبه نظامیان تحت حمایت آن اسلحه بدست گرفتند، با جنگ دست بگریبان بوده است. کارشناسان می گویند بیش از پنج سال مناقشه، به کشته شدن بالغ بر ۳۰۰ هزار تن و آوارگی بیش از دو میلیون و پانصد هزار نفر منجر شده است.

در اوائل ماه ژوئن، شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه ای از دولت سودان خواستند در سپردن جنایتکاران جنگی دارفور بدست عدالت همکاری کند.

XS
SM
MD
LG