لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۴

روسيه: برای اجتناب از برخورد نظامی گرجستان درکارصلحبانان روس در آبخازی مداخله نکند


روسیه می گوید اگر سربازان گرجستان به مداخله در کار صلحبانان روس در جمهوری انشعابی آبخازی ادامه دهند، گرجستان با خطر رویاروئی نظامی روبرو خواهد شد.

این هشدار را امروز (پنجشنبه) آلکساندر بروتین ژنرال ارشد روسیه و دو روز پس از آن صادر کرد که پلیس گرجستان گروهی از سربازان روسیه را، که بگفته مقامات گرجی بدون اجازه گرجستان سلاح وارد آبخازی می کردند، بازداشت کرد.

دیمیتری مدودف رییس جمهوری روسیه ديروز به میخائیل ساکاشویلی، همتای گرجی خود هشدار داد که مسکو تحریکات علیه صلحبانانش را تحمل نخواهد کرد. انتظار می رود دو رهبر فردا در حاشیه یک مجمع اقتصادی در سنت پترزبورگ، در باره وضعیت آبخازی گفتگو کنند.

آبخازی در اوائل دهه ۱۹۹۰ استقلال خود را از گرجستان اعلام کرد، سپس جنگی براه انداخت و موجب شد صلحبانان روسیه به منطقه اعزام شوند. گرجستان صلحبانان را به حمایت از جدائی خواهان متهم ساخته و قول داده است آبخازی را به زیر کنترل دولت مرکزی باز گرداند.

در اوائل ژوئن، پارلمان اروپا از موضع گرجستان پشتیبانی کرد و گفت صلحبانان روس در آبخازی باید با یک نیروی صلحبان اروپائی تعویض شوند. اتحادیه اروپا در قطعنامه ای گفت سربازان روسیه در آبخازی دیگر بی طرف نیستند.

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا نیز در سخنانی در دومای روسیه گفت اقدامات روسیه در آبخازی ثبات منطقه را تهدید می کند.

XS
SM
MD
LG