لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۵

وزارت دفاع افغانستان: صدها جنگجوی طالبان از روستاها در جنوب کشور بیرون رانده شدند


وزارت دفاع افغانستان می گوید نیروهای افغان و سربازان ائتلاف صدها جنگجوی طالبان را از روستاها در جنوب کشور بیرون رانده اند.

مقامات امروز (پنجشنبه) گفتند یک هجوم عمده دوروزه، که هواپیماها در آن نقش عمده ای بر عهده داشتند، به بیرون راندن طالبان از چندین روستا در ناحیه ارغنداب، در ایالت قندهار، کمک کرد.

عبدالله خالد فرماندار قندهار گفت صدها شورشی، از جمله عده زیادی پاکستانی، کشته یا مجروح شدند.

اما ناتو این ادعا را تایید نکرده است، و وزارت دفاع افغانستان گفت فقط ۵۶ ستیزه گر کشته شدند. دو سرباز افغان نیز در جریان عملیات از پای در آمدند.

یک سخنگوی ناتو به صدای آمریکا گفت در حالی که سربازان در جستجوی گروه های فراری طالبان هستند، انتظار می رود عملیات چند روز دیگر طول بکشد.

مقامات آمریکا و ناتو بارها حضور و قدرت طالبان در ارغنداب را بی اهمیت توصیف کرده اند و این گزارش ها را که ستیزه گران بر روستاها مسلط شده اند، مین کار گذاشته اند و پل ها را منفجر کرده اند تکذیب می کنند. با وجود این، در این هفته هزاران نفر از منطقه گریختند و هواپیما های ناتو با فرو ریختن اعلامیه هایی به مردم هشدار دادند تا پایان عملیات علیه طالبان در خانه هایشان بمانند.

ارغنداب در شمال قندهار، بزرگترین شهر در جنوب افغانستان و قرار گاه سابق طالبان قرار گرفته است. یک سخنگوی طالبان گفت آنها می خواستند با تصرف ارغنداب به قندهار حمله کنند.

طالبان در سال ۲۰۰۱ از قدرت برکنار شدند، اما طرفداران آنها همچنان بصورت تهدید مرگباری برای ده ها هزار نفر نیروهای ائتلاف در افغانستان باقی هستند.

XS
SM
MD
LG