لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۲

رايس: نياز به ادامه پیشرفت در تعیین مرزهای کشور آینده فلسطینی


کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمريکا می گوید طرح اسرائيل برای گسترش فعالیت های خانه سازی به مناطق مورد اختلاف در شرق اورشلیم، ممکن است پیشرفت بسوی یک راه حل دو کشوری برای مناقشه اسرائيل و فلسطینیان را کند سازد. خانم رایس روز ۱۵ ژوئن در جلسه ای با حضور تزیپی لیونی، همتای اسرائيلی خود در اورشلیم گفت: " در زمانی که ما به ایجاد اعتماد بین طرفین نیاز داریم، ادامه فعالیت های خانه سازی این قابلیت را دارد که به پیشرفت مذاکرات صدمه بزند."

اسرائيل اعلام کرده است که قصد دارد یک هزار و سیصد باب خانه جدید برای اسکان یهودیان در سرزمینی که فلسطینیان آنرا پایتخت کشور آینده فلسطینی می دانند، بسازد. کاندولیزا رایس می گوید نیاز زیادی به ادامه پیشرفت در تعیین مرزهای کشور آینده فلسطینی وجود دارد، این موضوع یکی از چندین هدف کنفرانس فشرده ای بود که با حمایت ایالات متحده در نوامبر ۲۰۰۷ برای پیشبرد روند صلح خاورمیانه در آناپولیس تشکیل شد. دکتر رایس، در پی گفت و گو با محمود عباس رئيس تشکیلات خود گردان فلسطینی در رام الله گفت : مهم است که یک جوّ اعتماد و اطمینان وجود داشته باشد. ایالات متحده بر این باور است که اقدامات خانه سازی و حرف هایی که در این باره زده می شود، در حقیقت تاثیری منفی بر جوّ مذاکرات می گذارد.

دکتر رایس گفت : نباید اجازه داد ساختن خانه های جدید مرزهای آینده اسرائيل و فلسطین را، که در دست مذاکره است، شکل دهد، و افزود: ایالات متحده اجازه نخواهد داد این فعالیت ها بر مذاکرات مربوط به وضعیت نهایی اورشلیم ، از جمله مرزها، تاثیر داشته باشد.

توسعه محله های مسکونی همچنین با نقشه راه صلح خاورمیانه مغایرت دارد، این نقشه یک سلسله اقدامات اعتماد سازی است که پرزیدنت جرج بوش در سال ۲۰۰۲ پیشنهاد کرد و متعاقبا گروه چهار گانه دیپلماتیک - اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد، روسیه، و ایالات متحده - آنرا تصویب کرد. از زمان کنفرانس آناپولیس، ویلیام فریزر، ژنرال نیروی هوائی آمريکا، ماموریت داشته است با فلسطینیان و اسرائيلیان کار کند و اقدامات آنها را در جهت اجرای اصول نقشه راه زیر نظر داشته باشد.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمريکا گفت: اسرائيل از ایجاد یک کشور صلحجو و دمکرات فلسطینی بهره مند خواهد شد، بنابراین بسود اسرائيل است که آنچه را می تواند برای پیشبرد یک جوّ آمیخته به اعتماد انجام دهد.

XS
SM
MD
LG