لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۵

پرزيدنت بوش: دولت ایران نباید مسیر رویاروئی با جامعه بین المللی را ادامه دهد


پرزیدنت جرج بوش به سفر اروپائی اخیر خود آنگونه که آغاز کرده بود پایان داد: در کنار یک رهبر اروپائی که قول داد برای اطمینان از بازداشتن ایران از دست یابی به تسلیحات اتمی کار کند، ایستاد.

آقای بوش در یک کنفرانس خبری با گوردون براون نخست وزیر بریتانیا گفت دولت ایران نباید مسیر رویاروئی با جامعه بین المللی را ادامه دهد. او از فرصت جدیدی که در حال حاضر برای ایران فراهم آمده است سخن گفت، از بسته بازنگری شده مشوق ها و مزایای اقتصادی که بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایالات متحده، چین و روسیه به ایران پیشنهاد کرده اند، در صورتی که تهران بدرخواست های شورای امنیت سازمان ملل متحد گردن نهد و فعالیت های غنی سازی را متوقف سازد. او گفت:
**** ما در انتطار پاسخ ایران هستیم، و هر کاری را که ممکن باشد برای ادامه گفت و شنود انجام خواهیم داد. ولی برای ما همچنین روشن است که اگر ایران به نادیده گرفتن قطعنامه های سازمان ملل متحد ، و پیشنهاد های مشارکت ما ادامه دهد، ما گزینه دیگری جز تشدید تحریم ها نخواهیم داشت.

در اوائل سفر اروپائی پرزیدنت بوش، نیکولا سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه گفت : "فرانسه و ایالات متحده هردو علاقه مندند ایرانیان را از کسب دانشی که آنها را قادر سازد اسلحه اتمی بسازند باز دارند. ما این کار را بخاطر صلح و امنیت جهانی انجام می دهیم. " سیلویو برلوسکونی نخست وزیر ایتالیا بر لزوم اطمینان از اینکه انرژی اتمی ایران فقط برای مقاصد صلحجویانه بکار می رود ، تاکید گذاشت. آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان گفت جدیدترین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در باره برنامه اتمی ایران آشکارا نشان می دهد که ایران توافق های بین المللی را نقص کرد. مرکل گفت: اگر ایران به تعهداتش عمل نکند، آنگاه لازم خواهد شد برقراری تحریم های بیشتر دنبال شود.

در کنفرانس خبری با گوردون براون نخست وزیر بریتانیا، پرزیدنت بوش تاکید کرد که ایران فقط باید قادر شود از مزایای نیروی اتمی غیر نظامی استفاده کند، و خطاب به رهبران ایران گفت:
**** شما وقتی مساله غنی سازی اورانیوم پیش می آید، از اعتماد کسانی از ما که شما را بدقت زیر نظر داشته اند برخوردار نیستید، زیرا برای مثال، شما اعلام کرده اید که می خواهید دمکراسی های منطقه را از بین ببرید. بنابراین، در اقدامی که روسیه پیشنهاد کرده است، ما سوخت برای شما فراهم خواهیم آورد ، و آنرا پس از آنکه مصرف کردید جمع خواهیم کرد تا بتوانید نیروی اتمی غیر نظامی داشته باشید."

پرزیدنت بوش گفت : جهان آزاد متعهد است برای بازداشتن ایران از دست یابی به دانش تولید اسلحه اتمی هماهنگ عمل کند. و اینک زمان آن است که برای رسیدن به این هدف، با یکدیگر همکاری کنیم.

XS
SM
MD
LG