لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۴

کمپين بين المللی حقوق بشر: ١١٤ متهم نوجوان در انتظار طناب دار


يک گروه حقوق بشر فهرستی از اسامی ١١٤ متهم نوجوان را که در انتظار اعدام در ايران به سر ميبرند، منتشر کرده است.

در اطلاعيه ای که روز سه شنبه ٢٩ خرداد منتشر شده است، کمپين بين المللی حقوق بشر در ايران ميگويد که اين اولين بار است که چنين ليستی در دسترس قرار گرفته است.

جوان ترين متهم در هنگام بازداشت ١٢ سال داشته است. گزارش مشخص نميکند که اين نوجوان به چه اتهامی دستگير شده است هرچند اکثريت نوجوانانی که در ليست قرار دارند به قتل متهم شده اند.

گروه ميگويد به دليل فقدان شفافيت در دستگاه قضائی ايران، احتمال ميرود که برخی از نوجوانانی که در خط مرگ به سر ميبرده اند تا کنون اعدام شده باشند.

اين ليست توسط فعال حقوق بشر ايرانی آقای عماد باقی تهيه شده است. طبق تحقيقات وی ٣٤ متهم نوجوان در ده سال گذشته در ايران اعدام شده اند و در سال ٢٠٠٨ دو اعدام از اين نوع به اجرا در آمده است: جواد شجاعی در بيست و ششم فوريه و محمد حسن زاده در دهم ژوئن.

کمپين بين المللی حقوق بشر در ايران ميگويد که بر اساس قوانين مجازات ايران، پسران از سن ١٥ سالگی و دختران از سن ٩ سالگی شامل مجازات هائی مانند اعدام ميشوند.

هفته گذشته سازمان عفو بين الملل از مقامات جمهوری اسلامی خواست که به معاهدات بين المللی خود مبنی بر منع اعدام نوجوانان متهم به ارتکاب جرم، احترام بگذارند.

XS
SM
MD
LG