لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۳

بی ايمان – اتوبيوگرافی يک فمينيست سوماليايی تبار


بی ايمان روايتِ زندگی آيان هيرسی علی، نويسنده فعال سياسی و فمينيست سوماليايی تبار، به قلم خود اوست. هيرسی علی در سال ۱۹۹۲ به هلند پناهنده شد و به تحصيل در رشته علوم سياسی پرداخت. او سرانجام در سال ۲۰۰۳ توانست به پارلمان هلند راه يابد.

هيرسی علی در دوران نمايندگيش با انتقاد از اسلام و مخالفت با قبول مهاجران مسلمان به واسطه تضاد باورهای دينيشان با ارزشهای ليبرالی هلند تبديل به يکی از بحث برانگيزترين چهره های سياسی اروپا شد. و در پاييز سال ۲۰۰۴ نامش در تيتر روزنامه های جهان قرار گرفت.

و آن زمانی بود که تئو ون گوگ، کارگردان فيلم جنجال برانگيز «تسليم» که فيلمنامه اش را هيرسی علی نوشته بود، توسط يک مسلمان تندرو در آمستردام به قتل رسيد. در اين فيلم اسلام به عنوان عامل سرکوب زنان و خشونت عليه آنان معرفی شده بود.

مضمون اصلی کتاب بی ايمان مسير پرمشقت و پرخشونتی است که آيان هيرسی علی از زادگاهش موگاديشو به هلند پيمود تا از ازدواجی تحميلی اجتناب کرده و به گفته خويش از دنيای لبريز از «باورهای مذهبی» به جهان «منطق» سفر کند.

بحران های سياسی و جنگ های داخلی سومالی باعث شد اعضای خانواده هيرسی علی عازمِ عربستان سعودی و سپس اتيوپی و کنيا شوند.

در نايروبی آيان هيرسی علی به مدرسه ای انگليسی زبان می رفت و آنطور که خود در کتابش می نويسد با اشتياق قصه های ماجراجويانه انگليسی با مضمون آزادی، برابری، دوستی، و اعتماد را دنبال می کرد.

در کتاب بی ايمان هيرسی علی دوره ای از زندگيش را به تصوير می کشد که با اوج گرفتن ارزشهای بنيادگرايانه و مقبوليت گروه هايی چون اِخوان المسلمين عميقاً به مذهب گرايش پيدا کرده بود ولی ديری نپاييد که احساس کرد ارزشهای مذهبی انعطاف ناپذيری چون فرمانبرداری زنان و نابرابری بر مبنای جنسيت با باورهای شخصی او در تضاد است.

پس از قتل تئو ون گوگ در آمستردام و تهديدهای جانی عليه آيان هيرسی علی، وی به آمريکا پناهنده شد و اکنون به عنوان عضو مؤسسه پژوهشی آمريکن اينتِرپرايز مشغول فعاليت است.

هيرسی علی در کتاب بی ايمان با نثری قوی و روان باورهايش را در قالب سفرنامه برای خواننده بازگو می کند و مشکلات زندگی قبيله ای و سنتی را از ديدگاه يک زن به تصوير می کشد.

XS
SM
MD
LG