لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۸

بی نظير بوتو: دختر سرنوشت، خودنوشت نخست وزير پيشين پاکستان


بی نظير بوتو، دختر سرنوشت، کتابی که در سال ۱۹۸۹ به چاپ رسيد شرح حال نخست وزير پيشين پاکستان، که در ديماه گذشته کشته شد، به قلم خود اوست.

بوتو در مقدمه کتاب می نويسد، «من اين زندگی را انتخاب نكردم، بلكه اين زندگی بود كه مرا انتخاب كرد. منتقد ادبی روزنامه نيويورک تايمز در نقد اين کتاب می نويسد با اينکه داستان در نوامبر ۱۹۸۸ درست پيش از آنکه بوتو به عنوان نخست وزير پاکستان برگزيده شود به پايان می رسد و او اشاره ای به مشکلات اقتصادی و اجتماعی که پيش رو دارد نکرده ولی به خوبی توانسته زندگی پدرش، ذوالفقار علی بوتو، را توجيه کند، انديشه های سياسی خود را بيان کند، و همچنين نقض حقوق بشر را در دوران حکومت ژنرال ضيا الحق مورد بررسی قرار دهد.

کتاب بی نظير بوتو، دختر سرنوشت، تصويری است از زنی سياستمدار که در غرب تحصيل کرد و با آزادانديشی برای برقراری دموکراسی در کشوری اسلامی که توسط ارتش هدايت می شد به پاخاست.

بی نظير بوتو در این کتاب از ازدواجش می گوید و می نویسد با ترور پدرش زندانی شدن خودش و قدم گذاشتن به عرصه ای از زندگی که توأم با مبارزه و سیاست بود مجالی برای عاشق شدن نداشت و به پیوندی از پیش تعیین شده تن داد که به گفته خویش با سعادت همراه شد.

کتاب بی نظیر بوتو: دختر سرنوشت، پس از ترور نويسنده در هفتم ديماه سال گذشته به پرسشهای بسیاری از کسان پاسخ می دهد که می خواهند از اندیشه های نخستین بانوی مسلمان در مقام نخست وزیر و کسی که سالها برای پیوند سنت و مدرنیته و ایجاد دموکراسی در زادگاهش کوشید آگاه شوند.

XS
SM
MD
LG