لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۷

دولت عراق اعلام کرد پارلمان جلسات خود را در خارج از ناحيه سبز بغداد تشکيل خواهد داد


مقامات عراق می گويند امروز (سه شنبه) در انفجار يک اتومبيل بمب گذاری شده در يک ايستگاه اتوبوس در شمال بغداد، ۱۱ تن جانسپردند و دست کم ۳۸ نفر مجروح شدند.

پيشتر، در شهر بعقوبه، در مرکز عراق، يک بمب اتومبيلی در خارج از قرار گاه پليس منفجر شد، يک افسر را کشت و حد اقل ۱۹ نفر را مجروح کرد. هنوز روشن نيست که چه کسی مسئول حملات بوده است.

در اين ميان، دولت عراق اعلام کرد پارلمان جلسات خود را در خارج از ناحيه سبز، در بغداد، محله ای که ارتش آمريکا از آن حفاظت می کند، تشکيل خواهد داد. اين اقدام در پاسخ به آنچه مقامات آمريکائی و عراقی آنرا بهبود شرايط امنيتی می نامند، صورت می گيرد.

خالد العطيه، نايب رييس پارلمان عراق، می گويد پارلمان از اول سپتامبر، در ساختمان مجمع ملی در ناحيه علاوی بغداد مستقر خواهد شد.

در دوره حکومت صدام حسين نيز پارلمان در اين ساختمان قرار داشت، که در پی سقوط بغداد بدست نيروهای آمريکائی در آوريل 2003 غارت و آتش زده شد. عطيه می گويد ساختمان بازسازی شده و برای استفاده آماده است.

دولت عراق برای کاهش خشونت و برقراری امنيت، به سلسله حملاتی در سراسر کشور دست زده است.

مقانات عراقی و آمريکائی همچنين سرگرم مذاکره در باره يک قرار داد امنيتی دراز مدت هستند. عراق تاکيد کرده است هر گونه معامله ای که به سربازان آمريکائی اجازه دهد ورای سال جاری در کشور بمانند، نبايد حاکميت عراق را نقض کند.

XS
SM
MD
LG