لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۹

رايس بدون اعلان قبلی وارد لبنان شد


وزير امور خارجه آمريکا، کاندوليزا رايس، برای ملاقات با رهبران طرفدار غرب لبنان و نشان دادن حمايت آمريکا از دولت ائتلافی جديد لبنان سفر اعلام نشده ای به اين کشور انجام داده است.

رايس امروز (دوشنبه) به خبرنگارانی که همراه وی از اسرائيل به بيروت مسافرت می کردند گفت در نظر دارد با پرزيدنت ميشل سليمان، رئيس جمهوری تازه انتخاب شده لبنان، نخست وزير فواد سينيورا، رئيس مجلس نبيه بری، و رهبر اکثريت سعد حريری ملاقات کند.

از ماه پيش که توافقنامه تقسيم قدرت در لبنان به دست آمد، رايس نخستين مقام ارشد آمريکايی است که با سليمان ديدار می کند.

پيشرفت غير منتظره در دستيابی به اين توافقنامه، که با کمک ميانجيگران عرب بدست آمد، به بحران سياسی ۱۸ ماهه لبنان خاتمه داد، و مبشر توازن قدرت جديدی شد که به نفع گروه مورد حمايت جمهوری اسلامی، يعنی حزب الله، است.

رايس دو روز مذاکره با اسرائيل را امروز صبح به پايان برد. طبق گزارش ها، پيشرفت چندانی در اين مذاکرات، که هدف آن رسيدن به صلح ميان رهبران فلسطينی و اسرائيل تا پايان سال جاری مسيحی است، بدست نيامد. رايس صبح امروز در نشست سه جانبه ای با اهود باراک، وزير دفاع اسرائيل، و سلام فياض، نخست وزير تشکيلات فلسطينی، شرکت کرد.

رايس در طول سفرش از توسعه شهرک سازی توسط اسرائيل در سرزمين های فلسطينی و شرق اورشليم قويا انتقاد کرد و گفت ادامه اسکان کليميان در مناطق مورد ادعای فلسطينيان «تاثير منفی» بر روند مذاکرات صلح خواهد داشت.

اظهارات رايس شديدترين انتقاداتی است که تاکنون از طرف مقامات کابينه پرزيدنت بوش عليه سياست های شهرک سازی اسرائيل عنوان شده است.

همچنين به گفته گزارش امروز خبرگزاری رويتر، نخست وزير اسرائيل، اهود اولمرت، پيشنهاد داده است تا توافق صلحی که برای امسال مد نظر است از هرگونه تصميم قطعی در مورد آينده اورشليم پرهيز کند. يکی از همکاران ارشد محمود عباس، رئيس تشکيلات فلسطينی، در واکنشی به اين پيشنهاد به رويتر گفت بدون اورشليم صحبتی از توافق صلح در ميان نخواهد بود، و اسرائيلی ها بر اين نکته کاملا واقفند.

XS
SM
MD
LG