لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۱

بريتانيا از امروز تحريم بانک ملی و صنعت نفت و گاز ايران را آغاز خواهد کرد


گوردون براون، نخست وزير بريتانيا اعلام کرد که کشورش از امروز (دوشنبه) اقدامات خود را برای تحريم بانک ملی و صنعت نفت و گاز ايران آغاز خواهد کرد.آغاز تحريم های جديد عليه بخش نفت و گاز و نظام بانکی ايران، دستاورد آخرين روز سفر جورج بوش، رئيس جمهوری آمريکا، به بريتانيا بود.

به گزارش خبرگزاری رويتر، نخست وزير بريتانيا در گفت و گوی مشترک مطبوعاتی با پرزيدنت بوش به خبرنگاران گفت، کشورش هراقدام ضروری برای برقرار ماندن ارتباط با ايران را انجام خواهد داد. وی در عين حال افزود، «اما ما می خواهيم به صراحت اعلام کنيم که اگر جمهوری اسلامی ايران قطعنامه سازمان ملل متحد را ناديده بگيرد، چاره ای جز تشديد تحريم ها نخواهيم داشت.»

آغاز تحريم های جديد عليه جمهوری اسلامی ايران، دو روز پس از ارائه بسته پيشنهادی غرب به ايران در باره برنامه اتمی جمهوری اسلامی صورت می گيرد.

جمهوری اسلامی ايران پيشتر گفته بود هر گونه پيشنهادی را که مستلزم تعليق غنی سازی اورانيوم باشد، رد می کند. نخست وزير بريتانيا اعلام کرد بريتانيا، اروپا را به همکاری فرا خواهد خواند و اروپا هم با اين تحريم ها عليه ايران موافقت خواهد کرد. وی افزود، «ما در ابتدا اقدامات خود را برای مسدود کردن دارايی های بزرگ ترين بانک ايران، بانک ملی، از همين امروز آغاز خواهيم کرد. دومين اقدام ما، دور جديد تحريم ها در زمينه نفت و گاز نيز امروز آغاز خواهد شد.»

در همين حال خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، از ايران خواسته است تا هر چه سريعتر پاسخ رسمی خود را در مورد بسته پيشنهادی غرب اعلام کند. منوچهر متکی، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی، روز دوشنبه گفت که ايران در زمان مناسب به بسته پيشنهادی ارائه شده توسط گروه پنج به علاوه يک پاسخ خواهد داد.

خاوير سولانا، که برای تحويل بسته پيشنهادی غرب به منظور تشويق جمهوری اسلامی ايران به دنبال نکردن اقدامات مربوط به دستيابی به سلاح اتمی به تهران رفته بود، گفت جمهوری اسلامی ايران پاسخ خود را موکول به مطالعه بيشتر بسته مذکور کرده است.

سولانا، با اشاره به ملاقات های طولانی خود با مقامات ايرانی، از باور خود نسبت به عدم قبول تمام موارد بسته پيشنهادی توسط جمهوری اسلامی ياد کرد و درک مقامات ايران از آنچه از آنها خواسته شده را نکته مثبتی دانست.

XS
SM
MD
LG