لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۳

جورج و لورا بوش در قصر ويندزور مورد استقبال ملکه اليزابت دوم و پرنس فيليپ قرار گرفتند


جورج بوش، رئيس جمهوری، و لورا بوش، بانوی اول آمريکا، در قصر ويندزور مورد استقبال ملکه اليزابت دوم و پرنس فيليپ همسر وی قرار گرفتند، و به تالار سنت جورج هدايت شدند.

رئيس جمهوری آمريکا، پيشاپيش ديدار امروزش با گوردن براون، نخست وزير بريتانيا، ديروز (يکشنبه) به مصاحبه ای با اسکای نيوز آنکشور نشست. با توجه به آنکه بوش ۶ ماه ديگر کاخ سفيد را به رئيس جمهوری بعدی واگذار ميکند، در اين مصاحبه گفت ميخواهد گفته شود که وی اصول محوری خود را هيچگاه قربانی سياست و نظرسنجيها نکرد.

بوش گزارش های مبنی بربروز اختلاف نظر ميان وی و نخست وزير بريتانيا در مورد حفظ نيروها در عراق را با تقدير از روابط موجود ميان دو مقام رد کرده و به شايعات پايان داد.

پرزيدنت بوش گفت هيچ گونه انتقادی از طرز مديريت گوردن براون در مورد عراق ندارد، و اشاره کرد که وی حتی بيش از آنچه انتظار ميرفت، نيرو در عراق باقی گذارده است. پرزيدنت بوش بر ادامه تبادل نظر دو طرف تأکيد گذارد.

ديروز يک روزنامه بريتانيائی به نقل از پرزيدنت بوش نوشته بود که بريتانيا نبايد اقدامات نيروهای ائتلاف در عراق را با بازگرداندن پيش از موعد نيروهای خود، متزلزل کند. بی بی سی هم گزارش داده بود که ممکن است بريتانيا بزودی تاريخی برای خروج نيروهای خود از عراق تعيين کند. هم اکنون بريتانيا حدود ۴ هزار نيرو در جنوب عراق دارد که از پايگاه خود در نزديکی بصره عمل ميکنند.

روزنامه آبزرور به نقل از پرزيدنت بوش نوشته بود نبايد هيچ جدول زمانی قاطعی برای کاهش نيروها وجود داشته باشد، و همچنين نوشته بود اين پيامی قاطع برای نخست وزير بريتانيا بود، اما استيون هدلی، مشاور امنيت ملی پرزيدنت بوش، در هواپيمای رياست جمهوری آمريکا به خبرنگاران گفت آمريکا و بريتانيا هردو آگاهند که همه ميخواهند هرچه زودتر نيروها به خانه بازگردند اما اين امر زمانی ميسر است که نيروهای ائتلاف در عراق موفق بوده باشند.

دفتر نخست وزير بريتانيا نيز در رد گزارشهای مذکور و تائيد گفته هدلی گفت سياست بريتانيا تعيين جداول زمانی قراردادی نيست. اما حضور نيروهای ائتلاف در عراق موضوع تظاهرات گروهی در برابر قصر مسکونی ملکه بريتانيا در ويندزور هنگام ديدار پرزيدنت بوش با وی در روز يکشنبه بود. تظاهر کنندگان مخالف سياستهای آمريکا در عراق و افغانستان بودند.

و همچنين يک گروه مدافع حقوق بشر در ميدان پارلمان لندن هنگامی که پرزيدنت بوش ديشب با نخست وزير بريتانيا شام صرف ميکرد به تظاهرات پرداختند. همسر سابق يک هنرمند نامدار بريتانيا در ميان معترضين بود و خواستار آن شد که گوردن براون کليه نيروهای بريتانيا در عراق و افغانستان را به کشور بازگرداند.

XS
SM
MD
LG