لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۴

رشد اقتصادی چين  دو برابر ميانگين ميزان رشد اقتصادی جهان است


اقتصاد چين همچنان رو به گسترش است، و بنا به گفته اداره آمار ملی آن کشور، از سال ۲۰۰۲ اقتصاد چين از توسعۀ سريع برخوردار بوده، و از سال ۲۰۰۳ به اين طرف، رشد ۱۰ درصدی داشته، و اين رقم، ۲ دو برابر ميانگين ميزان رشد اقتصادی جهان است.

با اينهمه، چين همچنان جزو کشورهای در حال توسعه است، و با مشکلاتی مانند پيشرفته نبودن توان توليد، ضعف نوآوری، نبود توازن ميان روستا و شهر، و ناسازگاری توسعه اقتصادی با محيط زيست مواجه است.

شهر چانگ کينگ در چين، در ۱۰ سال گذشته، تغييرات زيادی کرده، و از سال ۱۹۹۷ ميلادی به مرکزی برای تقويت اقتصاد آن کشور تبديل شده است. بنا به گفته مقامات شهری، چانگ کينگ، با بيش از ۳۱ ميليون جمعيت، پرجمعيت ترين شهر جهان است. و جمعيت آن مدام رو به افزايش است.

در کنار سرمايه گذاری های کلان بين المللی در چانگ کينگ و در سايه آسمانخراش ها و مراکز تجاری جذاب، کم نيستند مردمانی که چندان بهره ای از توسعه اقتصادی آن شهر نبرده اند. تنها با پانصد متر فاصله از اين آسمانخراش ها، زندگی روی ديگری دارد.

اين ساختمان ها، که در دهه ۱۹۵۰ ميلادی، خانه عده ای از رهبران حزب کمونيست چين بوده است، در حال حاضر فقيران شهری را در خود جا داده است.

يکی از ساکنين اين محله فقيرنشين، يک زن ۷۸ ساله است که با همسر ۸۱ ساله اش زندگی می کند. آنها به مدت ۴۲ سال است که در اين مکان به سر می برند، و در پانزده سال اخير، تلاش شان برای نقل مکان از اين محله، بی نتيجه مانده است.

به گفته اين خانم ۷۸ ساله، آن ها به علت خرابی ديوارها از امنيت در خانه خود برخوردار نيستند. و هر کسی قادر است، به درون منزل آن ها بيايد. اين خانم مسن از ترس خود و همسرش از زندگی در اين مکان سخن می گويد، ترسی که شامل ريزش سقف بر روی سرشان نيز می شود. بنا به گفته وی آن ها بارها از مقامات دولتی کمک خواسته اند، ولی خواست آن ها بی جواب مانده است.

قرار بوده اين ساختمان ها ۱۵ سال پيش ويران شوند، و بنای جديدی به وسعت يک هزار و پانصد متر مربع به جای آن ايجاد شود، ولی به علت ناتوانی مالی ۲۰ خانواده ساکن محله اين طرح هرگز به مرحله اجرا در نيامده است. اين خانم در مشکلاتش تنها نيست، و ديگر ساکنان اين محله نيز، گرفتاری های مشابه ای دارند.

همين فرد، مشکل اصلی را در فقر ساکنين اين جا می داند، مشکلی که توانای مقابله با توسعه اقتصادی اين شهر را نداشته است، و از آن رو، در سرعت بالای اقتصادی دهه اخير در چين، از حرکت باز مانده اند.

اين خانم گفت، «برنامه ما اين است که اگر مقامات مشکلات موجود را در شکل مناسبی حل نکنند، و ساختمان ها را از نو نسازند، از اين جا تکان نخوريم، تا بينيم چه می شود.»

XS
SM
MD
LG