لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۹

تماس های سطح بالا ميان فرانسه و سوريه ازسر گرفته شد


بشار اسد رئيس جمهوری سوريه با دو مشاور ارشد نيکلا سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه، در تلاش برای تحکيم مناسبات بی تحرک دو کشور، ملاقات و گفتگو کرده است.

سانا، خبرگزاری دولتی سوريه ميگويد روابط دوجانبه، تحولات لبنان، و مذاکرات سوربه با اسرائيل در کانون مذاکراتی بود که امروز، يکشنبه، در دمشق انجام گرفت. به گزارش اين خبرگزاری، مشاوران، حامل پيام آقای سارکوزی برای رئيس جمهوری سوريه بودند.

دفتر رياست جمهوری فرانسه مذاکرات آقای اسد با رئيس دفتر مخصوص آقای سارکوزی و مشاور سياست خارجی فرانسه را مفيد و سازنده توصيف کرد.

فرانسه تماس های سطح بالا با سوريه را سال گذشته قطع کرد و دمشق را به مداخله در ترور سه سال پيش رفيق حريری نخست وزير پيشين لبنان متهم ساخت. سوريه اين اتهام را رد کرده است.

آقای سارکوزی در واکنش به کمک سوريه در مورد توافقی که ماه گذشته ميان رقبای سياسی در لبنان برای تشکيل يک دولت وحدت ملی حاصل شد، بازسازی مناسبات با سوريه را آغاز کرده است.

فرانسه از رئيس جمهوری سوريه برای شرکت در آئين های روز ملی فرانسه، که ماه آينده در پاريس برگزار ميشود، دعوت بعمل آورده است. آقای اسد در پاريس، همچنين در کنفرانسی از سران برای شکل بخشيدن به اتحاديه کشورهای حوزه دريای مديترانه شرکت خواهد کرد.

برغم اقدامات فرانسه برای بهبود مناسبات با سوريه ، اقای سارکوزی کماکان در نگرانی های آمريکا راجع به مناسبات سوريه با ايران سهيم باقی مانده است.

پرزيدنت بوش و آقای سارکوزی مشترکا از سوريه خواسته اند به مناسبات با جمهوری اسلامی ايران پايان دهد، و حمايت از ستيزه گران ضد اسرائيلی را متوقف کند.

XS
SM
MD
LG